19-01-2022

Виноград - детальніше

Рейтинг: 0

Виноград
Плоди та листя винограду

Виногра́д (Vitis): — рід рослин родини виноградових (Vitaceae), що нараховує близько 700 видів.

Рід Vitis становить понад 60 видів рослин, з яких близько 20 використовуються для їх схрещування й виведення культурних сортів. Усі сорти поділяють на столові, винні та ізюмні. Виноград має славу цілющого, високопоживного продукту. Його ягоди містять значну кількість легкозасвоюваних цукрів, вітаміни, мінеральні солі (кальцію, заліза, фосфору).

Види, що мають цінність для селекції, можна поділити на три групи за географічним принципом:

  • Європейський виноград (Vitis vinifera).

Переважна більшість сортів цього виду відноситься до столових чи технічних. Території, де поширений у дикому стані цей вид — Середня Азія, Закавказзя, Кавказьке узбережжя Чорного моря, Кубань, Крим, пониззя Дніпра, Бугу, Дністра, Дунаю, країни південної та середньої частини Європи. Сорти цього виду мають такі спільні риси: листя не опушене, невеликого розміру, ягоди мають високі смакові якості. Ці сорти нестійкі проти філоксери та грибкових хвороб, не є морозостійкими (до −18…-20°С).

  • Східноазійські види (переважно Vitis amurensis, або виноград амурський).

Вони краще пристосовані до вирощування в північніших регіонах, ніж європейський. На Далекому Сході виноград амурський витримує морози до — 40 °C. Широко використовується в селекції для виведення морозостійких сортів.

  • Американські види (це зазвичай Vitis labruska, Vitis riparia, Vitis rupestris, Vitis limekumii, Vitis berlandieri).

Ці види набули поширення після завезення до Європи з Америки грибкових хвороб та філоксери, що завдали значної шкоди європейським сортам винограду. Вони стійкі проти хвороб та шкідників. Філоксеростійкість цих видів застосовувалась при щепленні на них європейських сортів з високими смаковими якостями.

Технології вирощування культури:

Вирощування винограду - не такий складне заняття, як прийнято вважати. Великі грона з соковитими плодами прикрасять ваш виноградник, якщо ви будете чітко слідувати основним правилам, беручи до уваги поради досвідчених виноградарів.

Що потрібно врахувати перед тим як вирощувати виноград?
Чому не у кожного садівника виходить виростити на своїй ділянці хороший виноград, щоб він не вимерзав за зиму, не підгнивають влітку і приносив рясний урожай гідної якості? Справа в тому, що до обробітку цієї культури потрібно підходити серйозно.

Перш за все, слід вибрати відповідний виноградний сорт, який буде себе комфортно почувати в вашому регіоні. Наприклад, вирощування винограду в середній смузі дає хороші результати тільки при використанні зимостійких сортів з ранніми термінами дозрівання. Серед нових сортів ви знайдете чимало відмінних варіантів, стійких до грибних хвороб, шкідників і сильним морозам, з високою врожайністю і здатністю визрівати навіть в похмуре коротке літо.

Чорноплідної сортам, як правило, потрібно більше сонячного світла і тепла, ніж світлого винограду, хоча зустрічаються і досить витривалі чорні сорти.
Особливу увагу приділіть зовнішньому вигляду саджанця при покупці. Подивіться, чи немає на рослині механічних пошкоджень, ознак підсихання або дивних плям? Здорові виноградні саджанці повинні мати хоча б три добре розвинених корінця і втечу заввишки близько півметра. Щоб не сумніватися в якості посадкового матеріалу, купуйте саджанці в розпліднику, і бажано в контейнері - так рослина краще приживеться.

Починаючому садівникові простіше буде посадити готовий виноградний саджанець, тим більше якщо хочеться створити виноградник «з нуля». Досвідчені виноградарі легко впораються з живцями, ну а ті, хто не боїться експериментувати, можуть спробувати виростити виноград з кісточки.

Покрокова технологія вирощування винограду
Приступаючи до створення виноградника, важливо враховувати кліматичні особливості: якщо регіон відрізняється малосніжними зимами і міцними морозами, переважніше буде висадити виноград в траншеї або ями, якщо ж взимку снігу вистачає, зате літо занадто коротке й холодне, краще посадити саджанці в насипні гряди. У ямах коренева система буде надійно захищена від підмерзання, а в грядах коріння отримають більше тепла за літні місяці.

Займатися посадкою винограду можна як навесні, так і восени, в залежності від того, який посадковий матеріал ви обрали. Розглянемо найпоширеніший і найпростіший варіант - осінню посадку винограду саджанцями в посадкові ямки.
Етапи посадки виноградного саджанця:
• виберіть для посадки добре освітлюване сонцем, рівне місце, де немає протягів і зайвої вологи;
• викопайте посадкову ямку за розміром кореневої системи, глибиною від 0,2 до 0,5 м (для глинистого грунту менше, для піщаної - глибше);
• грунт з ями змішайте з органічними і комплексними мінеральними добривами;
• на дно ямки насипте шар гравію, а зверху покладіть гілки або дощечки;

• встановіть трубу діаметром від 10 см, щоб через неї поливати виноград і удобрювати грунт;
• сформуйте поверх шару гравію і гілок невеликий горбок з підготовленої землі;
• перед посадкою коріння виноградного саджанця опустіть в розчин з глини і перепрілого коров'яку (глини в два рази більше, ніж коров'яку);
• пагони обріжте на пару нирок і умочіть в розтоплений парафін;
• помістіть саджанець у ямку, розправивши його коріння;
• засипте яму залишилася грунтом і акуратно утрамбуйте;
• полийте виноград теплою водою;
• замульчуйте лунку компостом або перепрілим гноєм.

Якщо ви збираєтеся посадити кілька кущів винограду, залишайте між ними не менше півтора метрів. При цьому розташовувати рослини рекомендується з півдня на північ.
Як правильно вирощувати виноград і доглядати за ним?
Для правильного формування виноградних кущів необхідно встановити міцну шпалеру. Найпростіша конструкція являє собою два металевих або дерев'яних стовпа з кількома рядами дроту між ними. У міру зростання ліани акуратно підв'язують до дроту, задаючи їм потрібний напрямок.

У перші три роки приділяйте посадкам особливо багато уваги: обережно рихлите землю через два дні після дощу або поливу, не допускайте в'янення листя і пересихання грунту від нестачі вологи, знищуйте бур'яни. Починаючи з четвертого року, досить поливати виноградник три -чотири рази за сезон в найбільш важливі фази розвитку.
Періодично слід підгодовувати виноградні кущі через дренажні трубки і по листю, а від шкідників і хвороб обробляти підходящими фунгіцидами. Частіше уважно оглядайте рослини, щоб вчасно почати боротьбу з небезпечними ворогами винограду і не допустити загибелі всього виноградника!
Щоосені після листопаду проводите обрізку винограду. З настанням перших нічних заморозків знімайте виноградні лози з опор, пришпилюють дужками до землі, обробляйте розчином мідного купоросу і прикривайте поліетиленовою плівкою. Навесні не поспішайте відкривати виноград, поки не припиняться заморозки і різкі перепади температури.