28-11-2021

Вишня - детальніше

Рейтинг: 0

Вишня – название плодов и дерева из семейства Розовых, относится к роду Слива. Самым древним видом вишни считается вид под названием «вишня птичья», который более известен как черешня.Плоды черешни были знакомы людям, населявшим современную территорию Малой Азии, Швейцарии и Дании еще 8000 лет до нашей эры! В рукописях Геродота (5 век до н. э.) есть упоминания о вишневых деревьях, утепляемых на зиму волоком. Первые вишни были завезены в Рим из Малой Азии в 74 году до н.э. полководцем Лукуллом. Латинское название вишни – Cerasus, происходит от названия города Керасунт, где римляне впервые увидели вишневые деревья.

Плодовая вишня распространена в странах Азии, Европы и на Севере США. Наибольшее количество вишен выращивают на экспорт в Турции и Иране.

Плоды вишни – круглые или овальные, с блестящей кожицей, темно-красного цвета с кисло-сладким вкусом и косточкой внутри, от 0,5 до 1,5 см в диаметре. Существует более 600 видоввишен, из них около 200 – со съедобными плодами. Наиболее популярный вид вишневого дерева на Украине и в России – вишня обыкновенная (или вишня кислая).

Плоды вишни употребляют свежими. Из вишен делают также вкусный вишневый сок, варят компоты, варенья и джемы, готовят плодовое вино и ликеры. Очень вкусны вишневые морсы и наливки. Свежие и консервированные вишни используют при изготовлении кондитерских изделий – в качестве ингредиента и для украшения тортов и пирожных. Свежие листья вишневого дерева иногда добавляют в маринад при консервации овощей.

Технології вирощування культури:

Складність розмноження вишні щепленням і нащадками підсилює увагу садівників до вирощування саджанців за допомогою насіння. Досвідченими садівниками виявлено, що при посіві кісточок з добірних кущів можна отримати цілком цінні сіянці.

Насіння висівають восени або навесні. Осінній посів здійснюється відразу ж після відділення кісточок від м’якоті плодів. При весняному посіві кісточки піддають тривалій стратифікації.

Порослевой спосіб розмноження вишні простий і загальнодоступний. Хороші порослеві саджанці вишні можна виростити двома способами: шляхом перешколки порослі і дорощуванням на місці, тобто під маточним кущем.

Перешколка порослі

Перешколка – це процес вирощування саджанців з кісточок або відростків для подальшої селекції. Спеціально відведена ділянка на садовій ділянці, де відбувається дорощення сортової порослі, прикопка живців.

Однорічну і дворічну поросль кращих сортів доцільніше відкопувати для перешколки восени (у жовтні) або рано навесні (в середині квітня). При закопці необхідно зберегти від підсихання все, навіть найдрібніші корінці. Це досягається тим, що корінці негайно занурюють в глиняну бовтанку і прикопують поросль, в ту яму, звідки вона була тільки що вийнята або в іншу канавку. При цьому кожен нащадок повинен мати хоча б зародкові корінці. Краще висаджувати відросток для перешколки на грядки. Відросток із здоровими корінцями і стволами товщиною не менше 6 міліметрів можна висаджувати на постійне місце навесні, як тільки дозволить грунт. Осіння посадка порослі вишні не завжди буває вдалою.

Вирощені порослеві саджанці на грядці викопують восени і зберігають в прикопочній ділянці до весни та висаджують.

Вирощування порослевих саджанців

Поросль під матковими кущами не викопують, як при першому способі, а тільки відокремлюють від маточного куща, розрізаючи корінь гострої лопатою. Роботу виконують у такій послідовності: спочатку перекопують приствольне коло на глибину 18-20 см і вносять на 1 кв. метр по 5-10 кг перегною або компосту. Потім відрізають кореневище від маточного куща і розділяють поросль між собою, не виймаючи його з землі. Вкорінені кореневі нащадки поливають водою і обрізають на третину довжини. При цьому способі велика частина порослі до кінця першого сезону дає добре розвинені саджанці.

Посадка вишні

Під вишню слід відводити ділянки, підвищені родючими ґрунтами, легкого механічного складу (піщані, суглинні), з хорошим захистом від вітрів. Відстань при посадці залежить від сорту і в межах 2-1,5 метри. Перевагу слід віддавати весняному терміну посадки. Розмір посадкових ям 80 см, в діаметрі 50 сантиметрів. У посадкову яму вносять, в нижню половину 200 грам суперфосфату, 30 грам хлористого калію і у верхню частину ями перегній, перемішаний з верхнім ґрунтом. Свіжий гній і азотні мінеральні добрива вносити не рекомендується. Глибина посадки щеплених рослин визначається, як і у яблуні, за кореневої шийки. Порослеві рослини можна заглиблювати на 3-5 см. Технологія посадки звичайна.

Догляд за вишнею

Обрізку висаджених рослин виробляють навесні, до початку розпускання бруньок. Якщо пробудження нирок вже почалося, вкорочення краще не робити.

Коріння вишні залягаючи неглибоко, можуть використовувати малий обсяг ґрунту. Догляд за ґрунтом полягає у своєчасному спушенні і знищені бур’янів. Глибина обробки залежить від розташування коріння. Пристовбурні кола спушують або перекопують на глибину 8-10 сантиметрів.

При внесенні органічних добрив важкі глинисті грунти доцільно перекопувати щорічно, а піщані і легкі суглинки раз в два-три роки. Перекопка проводиться восени. Гарні результати дає весняне мульчування пристволових кіл. Шар мульчі повинен бути не менше 3-5 см. Восени при перекопуванні мульчу закладають в грунт.

Якщо добрива були внесені в яму перед посадкою, то в рік посадки удобрювати не потрібно, але в наступні роки це необхідно. При недоліку органічних добрив їх рекомендується вносити раз у два-три роки з розрахунку 8-10 кг на 1 квадратний метр. Азотні добрива вносять у вигляді двох-трьох підгодівлів до сумарної дози 20-26 грам на 1 кв. метр. Першу проводять після сходу снігу, другу після цвітіння. Суперфосфат (60-120 грам) і хлористий калій (30-35 грам на 1 кв. метр) вносять під осіннє перекопування пристволових кіл.

На бідних ґрунтах у перші роки після посади, крім основного азотного добрива, можна застосовувати коров’як, розчинений у воді (1:6), пташиний послід (1:12). Під кожний кущ треба вносити 10-15 літрів розчину в один прийом. Його виливають у канавки глибиною 10-12 см, викопані на відстані 50-60 сантиметрів від підстави куща. У цьому випадку мінеральний азот вносять навесні повністю, а другу підгодівлю роблят зазначеними розчинами.

Поливають вишню в залежності від кількості опадів, що випадають, але рясно, промочивши 20-30 сантиметрів шару ґрунту.