18-10-2019

Темно–бура плямистість - подробнее

Рейтинг: 0 🔍 Подобрать препарат

Вражує культури: 
Ячмінь
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Bipolaris sorokiniana Shoem
Хвороба розповсюджена скрізь. Проявляється на сходах й дорослих рослинах довгастими темними плямами у вигляді штрихів і смуг. Іноді утворюється один корінь замість трьох, а паростки викривлюються і гинуть. На листках дорослих рослин виникають спочатку темні, а пізніше темно-сірі або світло-бурі плями, трохи подовжені уздовж листків, у центрі вони світліші, з темною облямівкою. У місцях плям з'являється оливково-бурий або чорно-сірий наліт. Іноді нижні вузли стебла загнивають, внаслідок чого воно пом'якшується і вилягає. Уражене стебло вкривається чорно-сірим нальотом.
Колоскові лусочки ураженого колоса буріють, зародковий кінець насіння чорніє або стає коричневим. Особливо інтенсивний розвиток хвороби на дорослих рослинах спостерігається при випаданні дощів і високій вологості повітря.
Збудником темно-бурої плямистості є незавершений гриб Bipolaris sorokiniana Shoem. Його грибниця розміщується у міжклітинниках тканин рослини, а на поверхні уражених органів утворюється конідіальне спороношення, що виходить через подих або між клітинами епідермісу. Конідієносці багатоклітинні, темні, колінчасті, довжиною до 130 і завтовшки 6-7 мкм (рідко до 10 мкм). Конідії темно-оливкові, довгасто-яйцеподібні, з 12-13 поперечними перетинками, 60-134 х 17-30 мкм.
Під час вегетації гриб поширюється конідіями, які проростають полярними клітинами. Грибниця дифузно не поширюється, тому кожне ураження органів рослин є місцем, де відбувається самостійне зараження.
Зимує патоген у формі грибниці і конідіального спороношення на стерні й зерні. Отже, джерелом інфекції може бути уражене зерно і поживні рештки уражених рослин.
Уражені рослини зменшують загальну і продуктивну кущистість, на них утворюється менше первинних і вторинних коренів. Недобір урожаю зерна при сильному розвитку хвороби може досягати 20-40%. Менше уражуються сорти ячменю: озимого — Росава, ярого —Подільський 14 та ін.

Методы борьбы

Використання відносно стійких сортів.

Дотримання сівозміни (з включенням бобових і технічних культур).

Лущення стерні й рання зяблева оранка.

Внесення органічних і фосфорно-калійних добрив.

Оптимальна глибина загортання насіння

Боротьба з пирієм повзучим.

Протруювання насіння системними протруйниками

Обприскування рослин

Культуры которым присуща данная проблема
Препараты