16-06-2021

Овес - подробнее

Рейтинг: 0

Овес посевной – травянистое злаковое растение, вырастающее в высоту до ста сантиметров. Стебель у овса посевного бороздчатый и прямостоячий. На нем четко выражены междоузлия. Листочки у овса посевного двурядные, очередные, вытянутой формы. Цветет овес посевной соцветиями – метелками, располагающимися на кончиках стеблей.

Овес посевной

Плоды у посевного овса – это пленчатая зерновка. Цветет растение все три месяца лета, с начала июня и до конца августа, а плодоносит с июля по сентябрь включительно.

Посевной овес выращивается в промышленных масштабах как зерновая культура. В лекарственных целях используется надземная часть растения и неочищенные зерна. Трава овса посевного собирается и высушивается в период цветения растения, а солома заготавливается во время жатвы.

В кулинарии овес посевной используется в виде очищенных зерен. В гомеопатии врачи используют свежие цветущие стебли, овсяную солому и зеленый овес.

Технологии выращивания культуры:

Овес добре розміщати у сівозміні після удобрених просапних (кукурудзи, картоплі) зернобобових, баштанних, льону. Не рекомендується сіяти після вівса, цукрових буряків у зоні поширення нематоди. За високої культури землеробства можна висівати після пшениці.

Обробіток грунту такий, як і під інші рані ярі культури (див. "яра пшениця").

Удобрення
Добре використовує післядію органічних добрив. Тому його висівають другою або третьою культурою після його внесення. На всіх грунтах добре реагує на внесення мінеральних добрив. На фоні фосфорно-калійних добрив азотні завжди забезпечують високий приріст врожаю. Середні дози фосфорних і калійних добрив - 45-60 кг д.р. кожного елемента. Вносити краще під основний обробіток грунту. Азотні добрива, якщо розрахункова норма не перевищує N60, краще вносити під передпосівну культивацію, якщо норма більша - частину у підживлення. Норми слід розраховувати як і під інші культури. Коефіцієнти використання азоту фосфору і калію із старих грунтових запасів - 0.20-0.35; 0.1-0.15; 0.1-0.20; із мінеральних добрив відносно 0.60-0.80; 0.25-0.35; 0.65-0.85 із органічних добрив прямої дії 0.20-0.35; 0.25-0.40; 0.50-0.60; в післядії - 0.20; 0.10-0.15; 0.10-0.15. В рядки під час сівби треба вносити Р10-15 або N10 Р10 К10.

Обробіток грунту повинен бути спрямованим на очищення поля від бур`янів, нагромадження вологи. Кращою є система зяблевого обробітку грунту. Вона така, як і при вирощуванні ярого ячменю та пшениці.

Сівба
Вирощувати слід районовані сорти відповідного цільового призначення. В Україні зареєстровані такі зернові сорти як Буг (ЛП), Деснянський (ЛП), Комес (Л), Райдужний (П), Славутич (П), Факір (Л), Чернігівський 27 (СП). Цінні сорти - Абель (П), Грамена (Л), Львівський 1 (Л), Полонез (ЛП), Ранньостиглий (П), Синельниківський 1321 (ПЛ), Синельниківський 68 (Л), Скакун (СЛП); кормові - Карпатський кормовий (П), Чернігівський 28 (СЛП). Для товарних цілей потрібно використовувати насіння категорії РН-1-3 із схожістю не нижче 92% і чистотою не нижче 98%. Готуючи насіння до сівби, сортувати його треба так, щоб у посівний матеріал увійшли зернівки з перших квіток у колосках. Вони крупніші, на 20-30% -ваговитіші. Після зими насіння слід прогріти проти сонця або в струмені підігрітого до 35-40°C повітря. За 5-10 днів до сівби насіння протруюють від летючої сажки, твердої сажки, пліснявіння насіння, фузаріозної кореневої гнилі бенлатом (2-3кг/т), вінцитом (2л/т), раксилом (1.5кг/т), фундазолом (2-3кг/т) або іншим протруйником за методом інкрустування.

Висівати овес треба в перші дні польових робіт, коли грунт досягне фізичної стиглості, одночасно або зразу після сівби ярої пшениці, яриці і ячменю. Кращі способи сівби - вузькорядний і звичайний рядковий. Норми висіву насіння диференціюють залежно від грунтово-кліматичних умов сортових особливостей. Орієнтовні норми висіву в Поліссі - 5,5-6, в Лісостепу - 4.5-5.5, в Степу - 4-5 млн схожих насінин на 1 га.

Глибина загортання насіння на важких глинистих грунтах - 2-3см, на середніх за механічним складом Лісостепу - 4-5, легких і при недостачі вологи - 5-6см. Слід враховувати, що загортання глибше 5 см веде до зниження польової схожості насіння.

Догляд за посівами
За посушливої погоди після сівби поле коткують кільчасто-шпоровими котками, за достатньої вологості боронують. Якщо після сівби випадають інтенсивні дощі і утворюється щільна грунтова кірка її до появи сходів руйнують боронуванням зубовими боронами або голчастими ротаційними знаряддями.

З ціллю боротьби з бур`янами та поліпшення аерації боронування проводять у фазі кущіння. Якщо посіви виявляться сильно забур`яненими, то у фазі кущення застосовують гербіциди агрітокс (1-1.5л/га), базагран (2-4л/га), 2М-4Х (0.9-1.5 л/га), діален (1.75-2.25 л/га), ковбой (120-190 мл/га), лонтрел 300 (0.16-0.66 л/га) або інші, залежно від видового складу бур`янів.

Під час вегетації овес може пошкоджуватись шведською мухою, попелицями, вівсяним трипсом, п`явицею, підземні органи молодих рослин - терпіти від дротяників, несправжніх дротяників та інших шкідників. Обприскування проти шкідників проводять, коли їх чисельність перевищує межу економічної шкодочинності. Для цього використовують такі інсектициди як Бі-58 новий (1.5л/га), волатон 500 (1л/га) та інші.

У разі прогнозування сильного ураження посівів лінійною стебловою, корончатою іржею, борошнистою росою, аскохітозом (біла плямистість), червоно-бурою плямистістю, червоно-бурою бактеріальною плямистістю для захисту стебла листків і волоті від уражень ними можна застосувати такі фунгіциди як альто (0.15-0.2 л/га), тілт (0.5л/га) або інші.

Збирання вівса проводять тими комбайнами, що й пшеницю і інші зернові прямим комбайнуванням або роздільним способом. Період достигання зерна в волоті досить розтягнутий. Зерно спочатку дозріває у верхній частині волоті. Якщо чекати, поки дозріють всі зернівки у волоті, найрозвиненіші зернівки верхівки волоті почнуть осипатися. Тому кращим строком роздільного збирання вважається час, коли повної стиглості досягне зерно верхньої половини волоті. Прямим комбайнуванням збирають у фазі повної стиглості. Для цього слід вирощувати стійкі до осипання сорти.