19-01-2022

Томати - детальніше

Рейтинг: 0

Томати, трав'янисті рослини з родини Пасльонових, діляться на три великі групи: перуанські, волосисті і звичайні.

У свою чергу, томат звичайний підрозділяється на культурні, полукультурные і дикі види. Налічується більше 2000 сортів томата звичайного.

Томат являє собою однорічна рослина з прямостоячим або полегающим опушеним або голим стеблом і непарно перисторозсіченим листям. Суцвіття томату - це простий, малосложный або багатоскладовий завиток. Суцвіття можуть бути дрібними або великими різних відтінків жовтого кольору. Зав'язі бувають різних розмірів і форм: круглої, видовженої, гладкою і ребристою. Плоди - великі чи дрібні ягоди круглої, видовженої, еліпсоїдної, грушоподібної, овальної форми. Колір плодів може бути надзвичайно різноманітним: білим, всіх відтінків жовтого, помаранчевого, червоного і навіть чорно-червоного кольору. Томати містять розчинні цукри, органічні кислоти, пектинові речовини, вітаміни і мінеральні речовини.

Технології вирощування культури:

Томати - теплолюбні рослини, які при різкому зниженні температури гинуть. Насіння сходять при температурі 20-25 градусів С. Сходи слід витримувати протягом тижня при температурі 10-12 градусів С вдень і 8-10 градусів С вночі. Томати починають цвісти при температурі близько 20 градусів С. найоптимальніші умови для гарного росту і розвитку - не менше 25 градусів С при вологості повітря 50 % і 70 % повної вологоємкості ґрунту. Рослини можна вирощувати на родючих, рихлому грунті при кислотності близько 4,5.

У південних районах Росії томати вирощують посівом в грунт. В інших регіонах країни в парниках і теплицях на утеплених грядках прийнято садити розсаду, яка потім висаджується в грунт.

Насіння томатів можна садити в торфоперегнійні горщики і кубики. Сіянці необхідно регулярно пікірувати. Через 6-8 тижнів після сходів розсаду можна висадити у відкритий грунт квадратним або квадратно-гніздовим способом на гряди або гребені. Також рекомендуємо прочитати статтю про вирощуванні помідорів і томатів у теплиці.

Догляд за томатами на ранній стадії розвитку

висаджування томатів

висаджування томатів Догляд за томатами здійснюється регулярним розпушуванням грунту, прополкою бур'янів, підгодівлями, формуванням куща, систематичним поливом, боротьбою з шкідниками. Найбільш поширені захворювання: макроспоріоз, септоріоз, фітофтороз, вершинна гниль, стрик і столбур. Шкідники: капустянки, совки, дротянки, галова нематода, білокрилка.

Грунт для томатів

Томати вирощують на ґрунтах, що складаються із суміші декількох компонентів. Грунт повинен бути пористим (до 70-75%), з найменшою вологоємністю близько 50%, воздухоемкостью 20-25%, щільністю - 0,4-0,6 г/кв. див.

У теплицях помідори можна вирощувати в грунті і на мінеральній ваті. Однакові результати у різних кліматичних умовах гарантовані бути не можуть. Тим не менше, подібна інформація може бути корисна для овочівників-практиків.

Вирощування розсади: 250-350 шт. (кількість насіння в 1 г); витрата насіння - 25.000-30.000 шт/га; максимальна температура проростання - 25 градусів С.

У зимовий період розсаду слід вирощувати протягом 9 тижнів, у весняний - 6 тижнів; у літній - 5 тижнів. До стадії цвітіння першої кисті розсада повинна бути здоровою і добре розвиненою.

Місце для посадки

Для сівби слід використовувати окрему площу. Розсадник необхідно продезинфікувати і забезпечити освітлення, вентиляцію повітря і регулювання температури. Краще всього для посіву розсади відокремити частину теплиці плівкою. Постійний мікроклімат можна забезпечити з допомогою подвійної плівки.

Якщо для розсади використовуються касети, то вони повинні бути з дренажними отворами на дні. Застосовується посівної субстрат декількох типів. Найпопулярнішим є компост з суміші торфу і піску. Насіння краще висівати на тепличних стелажах.

Якщо в грядці буде затримуватися вода із-за недостатнього дренажу, розсада може бути заражена «чорною ніжкою».

Коли розсада висівається безпосередньо в грунт, насіння не слід сіяти дуже густо, щоб розсада не була дуже тонкою і слабкою. Посів краще проводити рядами, щоб максимально використовувати освітлення.

Безпосередньо перед посівом субстрат слід ретельно зволожити. Після посіву субстрат треба накрити 5 мм шаром вермикуліту, піску або торфокрошки і плівкою, щоб підтримувати вологість грунту. При необхідності поліетиленову плівку можна замінити папером або джутом.

Для запобігання перегрівання грядки можна накрити білими пластинами з пінополістиролу.

Обігрів розсади

Лотки та ящики для посіву насіння рекомендується розмістити на відкритих стелажах над нагрівальними приладами. Між стелажами і нагрівальними приладами повинна бути досить велику відстань (не менше 0,5 м), щоб не допустити перегрівання. З допомогою стелажів можна підтримувати рівномірну температуру. До появи перших сходів необхідно підтримувати температуру не більше 23 градусів С. Плівку з грядки треба зняти відразу після появи паростків. Щоб не піддавати розсаду надмірному випаровуванню, плівку слід знімати у другій половині дня.

Грядки можна надмірно заливати водою при поливі. Вологість грунту найкраще перевіряти рукою, піднявши циліндри або грунтово-перегнійним кубики. Поливати треба тільки дуже дрібно розпилюється струменем. Щоб на сходах не залишалася насіннєва плівка, не можна допускати пересихання грунту.

розсада томатів

розсада томатів

Висаджування розсади томатів у відкритий грунт

Розсада пересідає в грунтово-перегнійним кубики, торф'яні горщики або пластикові горщики через 10-14 днів після посіву. У цей період перший справжній листок досягає 0,5 см в довжину.

Розсаду краще пересаджувати в грунтові кубики розміром 10х10х10 див. Пересаджувати рослини до полудня не можна: у ранкові години вони дуже крихкі і можуть бути пошкоджені. Якщо все ж посадка проводиться вранці, то розсаду напередодні ввечері краще не поливати.

При пересадці розсади з грядки треба підняти разом з рослиною частина земляного кома, підтримуючи його рукою знизу, розпушити грунт і помістити в ґрунтовий кубик. Не можна витягувати рослину з грунту. Помістивши розсаду у ґрунтовий кубик, грунт треба обережно обім'яти рукою, щоб коріння належним чином стикалися з землею.

При пересадці розсади з касет грунтові циліндри з розсадою краще витягувати з касет з допомогою підкладок з колосків.

Якщо розсада дуже щільна, і світло падає тільки зверху, рослини можуть занадто сильно витягнутися. Для того, щоб розсада була невисокою і міцною необхідно, щоб світло падав і на бічні сторони стебла. Тому через 2-3 тижні після пікірування рослин треба обов'язково провести розстановку розсади, коли рослини розподіляються по 20-30 шт на 1 кв.м.

Коли почати висаджувати розсаду?

Розсаду томатів слід висаджувати на постійне місце після появи першої квіткової кисті. Рослина повинна мати 7-8 листків, потужну кореневу систему і близько 30 см висоти. На постійне місце розсада повинна бути пересаджена вертикально. Стебло можна засипати землею.

Високорослі сорти томатів висаджуються дворядковим способом: 100+60+45 (50) см, густота стояння рослин 2,5 шт/кв.м. Кущі, не перевищують 100-120 см, можна розмістити гущі: 3-3,5 шт/кв.м. Після посадки рослини необхідно полити.

Через кілька днів після посадки рослини треба підв'язати до шпагату, натягнутому вертикально. Цю операцію слід проводити не рідше одного разу на тиждень. Підв'язавши саджанець, необхідно відразу почати формувати рослина.

сорти томатів

сорти томатів

Видалення листя

Через 1,5-2 місяці після висаджування треба почати поступове видалення нижніх листків саджанця, які викликають застій повітря в приземній зоні, що згодом може привести до виникнення захворювань рослини. Ця операція проводиться не рідше одного разу на тиждень. За 1 раз можна видаляти не більше 3 листків. Через 24 години після видалення листя рослина необхідно полити.

Коли на рослині буде сформовано 7-9 кистей, воно може досягати в довжину верхньої шпалери, але зростання деяких сортів томатів може продовжуватися. Одним з найбільш популярних способів формування саджанця є перекидання рослини через шпалеру. Після цього його слід обережно опустити і підв'язати до стеблах сусідніх рослин.

Кількість листя на кущі

Рослина з високим ступенем вегетативного розвитку повинно мати не менше 15 листя і 8 кистей з плодами. Нормальною частотою вважається освіта 1 кисті в тиждень. Між кистями має рости не менше 3 листків. Рослина вважається перевантаженим, якщо на ньому цвіте більше 8 кистей. У цьому разі посилення генеративного розвитку рослини слід уникати.

Існує ще один спосіб формування томату. На шпалері за допомогою спеціальних котушок треба прикріпити вертикальний шпагат. Зростаючий стебло опускається на сітку або скоби. У цьому випадку, нижні листя необхідно видалити. Також рекомендуємо вам ознайомитися з календарем садівника для того, щоб вибрати найбільш точно дату для висадки помідорів в грунт.

Догляд за дорослими рослинами

До початку плодоношення ідеальні умови для нормального розвитку рослини - до 25 градусів С в сонячний день, 18-22 градуси - у похмуру погоду і не нижче 15 градусів С - вночі.

Запліднення квітки помідора відбувається при температурі 23-32 градуси с. Якщо температура опускається нижче 15 градусів З - томат цвісти не буде, при температурі нижче 10 градусів С - припиняється ріст рослини. Занадто висока температура також несприятлива для росту і розвитку рослин - не проростають пилкові зерна і загальмовується фотосинтез.

Ідеальна відносна вологість повітря - 60-65%. В період запилення повітря повинен бути сухим, оскільки томати - це самозапильна культура, а вологий пилок не зможе відокремитися від тичинок.

догляд за помідорами

догляд за помідорами

Полив томатів

Полив томатів

Полив томатів Існує два способи поливу томатів. Полив за допомогою дощувальних систем є традиційним, але застарілим.

Більш сучасний спосіб - полив за допомогою систем крапельного зрошення. У цьому випадку полив і підживлення рослин відбувається одночасно, оскільки в живильний розчин додані добрива. Переваги такого способу поливу полягають в наступному: вода надходить протягом тривалого проміжку часу і не викликає різкого коливання вологості грунту; не порушується заданий рівень вологості; на поверхні грунту не застоюється вода, а це зменшує ризик захворювання грибковими захворюваннями.

Надмірний полив

Не треба забувати, що надмірний полив помідорів дуже шкідливий. Вода повинна бути кімнатної температури. Дачникам-любителям рекомендується проводити полив вечорами і не поливати рослини в спекотний сонячний день. Якщо томати вирощують у кімнатних умовах, то поливати можна через піддон. Поливаючи рослини, треба стежити, щоб вода не потрапила на листя і стовбур і не викликала опіки.