Рейтинг: 0
Це однорічна, однодомна, роздільностатева, тепло- і світлолюбна, трав’яниста овочева культура. В Україні кабачок вирощують у відкритому ґрунті та під плівковим покриттям для одержання ранньої товарної продукції розсадним і безрозсадним способами.
Коренева система починає формуватися до виходу сім’ядолей на поверхню ґрунту. Головний корінь проникає в ґрунт на глибину до 1,5 м і більше, а бокові корінці розростаються в ширину понад 150 см і в основному розміщаються на глибині 40-50 см. Вони відіграють основну роль у забезпеченні рослин водою та поживними речовинами. Уже у фазі одного справжнього листка, за даними В.Ф. Бєліка, бокові корінці досягають 35 см, у фазі 5-7 листків — 140 см. Найбільш придатними ґрунтами для вирощування кабачка є чорноземи, темно-сірі опідзолені та наносні ґрунти легкого механічного складу. Важкі, кислі та перезволожені ґрунти непридатні для вирощування кабачка. На них погано розвивається коренева система, внаслідок чого продуктивність рослин низька.
Стебло. Ріст головного стебла в перший період відбувається повільно, а через 20-25 діб значно посилюється, формуючи кущ або коротке стебло завдовжки 70-100 см. Бокові пагони (2-4) завдовжки до 50 см. У ряді випадків вони зовсім не утворюються. За формою стебло циліндричне, у поперечному розрізі кругле, слабо або середньо опушене з колючками.
Листки великі, довгочерешкові, без прилистків, п’ятикутні, нерозсічені, слабо-, середньо- або сильнорозсічені, скупчені. На рослині розміщаються почергово. Забарвлення листків зелене, темно-зелене, у деяких сортів з білою плямою, опушені шорсткими волосинками. Починаючи з 5-6 листка, в пазухах починають утворюватися квітки.
Квітки. За сприятливих умов кабачок починає цвісти на 26-30 добу після з’явлення сходів. Квіти поодинокі, різностатеві. Спочатку на рослині з’являються чоловічі квітки, а через 2-6 діб — жіночі із зав’яззю. Квітки великі яскраво-оранжеві, п’ятипелюсткові. Цвітіння продовжується аж до кінця вегетації, особливо за систематичного збирання плодів у технічній стиглості.
Квітки починають розкриватися в ранкові години, а о 14-16 годині закриваються. Пилок кабачка важкий і липкий, переноситься на жіночі квітки за допомогою комах, переважно бджіл, мурашок тощо. Добрі умови для запилення квіток створюються за температури повітря 18-24°С та відносної вологості його 50-60%. Період від запилення квіток до одержання плодів у технічній стиглості становить від 4 до 12 діб, залежно від погодних умов. Кабачок легко перезапилюється з гарбузом твердокорим та патисоном. Тому в насінництві потрібно дотримуватися між сортами і твердокорим гарбузом просторової ізоляції на відкритій місцевості не менше 800 м, а на закритій — 400 м.
Плід — несправжня ягода (гарбузина). Вони бувають циліндричні, дугоподібні, гладенькі, без насінної камери, біля плодоніжки слабо та сильно ребристі. В технічній стиглості світло-зелені, зелені, темно-зелені, зеброподібні, оранжеві. М’якуш білий, світло-зелений, світло-оранжевий, ніжний.
За тривалістю вегетаційного періоду від з’явлення сходів до технічної стиглості (перший збір) сорти кабачка поділяють на ультраранні (до 40 діб), ранні (41-50), середньостиглі (51-60) і пізньостиглі (понад 60 діб).
У біологічній стиглості плоди білі, зелені, темно-зелені, золотисті, зеброподібні, кора — тверда, м’якуш — грубуватий, непридатний для кулінарії.
Насіння. Насіннєві плоди кабачка збирають у біологічній стиглості, яка настає на 60-70 добу після запліднення. Для одержання високоякісного насіння плоди після збирання потрібно закладати на дозрівання протягом 15-20 діб до розм’якшення м’якушу, потім його випускають, промивають та просушують до потрібної вологості. Насіння плескате, виповнене, дещо видовжене, з рубчиком та з твердою панцерною шкіркою, молочно-білого або слабо-жовтуватого забарвлення, середнього розміру. Маса 1000 насінин становить 140-200 г. При вологості 9% схожість насіння зберігається 6-8 років.
Вимоги до умов зовнішнього середовища у рослин кабачка в основному аналогічні огірку, однак існують деякі особливості.
Вимоги до тепла. За відношенням до тепла кабачок — теплолюбна культура. В Україні його вирощують у всіх ґрунтово-кліматичних зонах. Насіння проростає за температури 10-12°С. За температури 18-20°С сходи з’являються через 8-10 діб, а при 10°С — через 25-30 діб. При цьому вони з’являються нерівномірно, з дрібними сім’ядолями, які переважно мають світло-зелене забарвлення. Оптимальна температура для його росту — 25-27°С. До зниження температури повітря рослини дуже чутливі, а короткочасні приморозки до мінус 1°С призводять до їх загибелі. При тривалому зниженні температури до 8°С ріст рослин припиняється. Рослини починають квітувати за температури 18-20°С.
Оптимальна температура для росту і розвитку рослин кабачка становить 22-30°С. Температура повітря понад 35-40°С негативно впливає на розвиток пилку, внаслідок чого зав’язь плодів часто осипається, що знижує продуктивність рослин.
Вимоги до світла. За відношенням до світла кабачок так само, як і огірок, є культурою короткого дня. Інтенсивне сонячне освітлення при достатній вологості ґрунту та повітря посилює фотосинтез, внаслідок чого підвищується продуктивність рослин. Тому навіть у молодому віці недопустиме загущення рослин та забур’яненість посівів. Це пов’язано з тим, що при надмірному загущенні чи забур’яненості посилюється ріст рослин, витягуються вегетативні органи та зменшується утворення жіночих квіток, що призводить до зниження врожайності плодів.
Вимоги до вологи. Порівняно з огірком кабачок більш посухостійкий. Це пов’язано з тим, що посилене надходження води в рослину через кореневу систему сприяє швидкому наростанню листкового апарату та швидкому формуванню плодів. Однак, відсутність опадів та поливів у південних районах у період вегетації негативно впливає на продуктивність рослин та знижує якість плодів. Оптимальна вологість ґрунту для вирощування високого врожаю плодів кабачка 70-80% НВ, а відносна вологість повітря — 80-85%.
Вимоги до елементів живлення. Рослини кабачка при інтенсивному рості та розвитку досить вимогливі до елементів живлення протягом усього вегетаційного періоду. Це пов’язано з високою потенціальною можливістю формувати товарний урожай до 100 т/га і більше. Кабачок добре реагує як на органічне, так і на мінеральне удобрення. З ґрунту кабачок виносить на 100 ц товарної продукції до 27,5 кг азоту, 14,6 кг фосфору і 40,5 кг калію.
Оскільки кабачок відноситься до теплолюбних культур, вимоги його до тепла такі, як і в огірка. Особливість його вирощування у відкритому ґрунті полягає в тому, що насіння висівають, коли ґрунт прогріється не нижче 10-12°С, а горщечкову розсаду 25-30-денного віку (загартовану) висаджують, коли мине загроза весняних приморозків. Насіння висівають широкорядним способом із шириною міжрядь 70, 90 і 140 см або стрічковим — 120 і 140 см, а в стрічці 60 і 70 см, залежно від ґрунтово-кліматичних умов. Норма висіву насіння 3-5 кг/га, залежно від способу сівби. Глибина загортання насіння 4-6 см, а в південних районах — до 8 см. При квадратно-гніздовому способі вирощування в ямку висівають 3-4 насінини. На площах, заражених дротяником, норму висіву насіння збільшують на 15-20%. Горщечкову розсаду віком 25-30 діб висаджують за схемою 90×90 см або 140×70 см із розрахунку 1-2 рослини в ямку, залежно від ґрунтово-кліматичної зони.
Особливості догляду за рослинами полягають у тому, що при вирощуванні кабачка з насіння рослини в рядку проривають у фазі 2-4 справжніх листків при ширині міжрядь 70 см на відстань 60-70 см, залишаючи одну найкраще розвинену, а при 120 і 140 см — на таку ж відстань, лише залишаючи в гнізді 2 найкраще розвинені. Подальший догляд за рослинами полягає у підтриманні площ у чистому від бур’янів стані, поливах і боротьбі з шкідниками та хворобами. Урожай плодів збирають через кожні 3-4 дні, не допускаючи переростання плодів. Урожайність плодів у відкритому ґрунті в технічній стиглості становить 80,0-100,0 т/га і більше.
У закритому ґрунті кабачок вирощують у плівкових теплицях, парниках і під малогабаритним плівковим покриттям. Строки висаджування горщечкової розсади залежать від способів обігріву споруд, коли температура ґрунту досягне 14-16°С. Схема висаджування 100×50, 90×70 або 90+100×50-70 см. Під парникову раму висаджують дві рослини. Під малогабаритне покриття можна висівати й насіння кабачка безпосередньо в ґрунт, коли температура його досягне 12-14°С. Культуру ведуть без шпалери. При настанні теплої погоди знімають парникові рами та плівкове покриття. Догляд за рослинами полягає у підтриманні відповідної температури повітря, вологості ґрунту та повітря, боротьбі з бур’янами, шкідниками та хворобами. Урожай знімають двічі на тиждень. У середньому він становить у плівкових теплицях 15-18 кг/м², у парниках — 12-18 кг із парникової рами та 12-14 кг/м² під плівковим покриттям.