Рейтинг: 0
Диплодіоз (суха гниль) Diplodia zeae Lev. Хвороби | Хвороба проявляється на листках, листкових піхвах, на стеблах і качанах кукурудзи. На листках і піхвах утворюються бурі видовжені сухі плями. Всередині листкових піхв розвивається біла грибниця у вигляді білого нальоту. Білий наліт також покриває нижню частину качана, спочатку розміщується між рядами зерен, а потім проникає у стрижень і насіння. Стрижень стає трухлявим, а уражені зернівки втрачають блиск, набувають бурого забарвлення, легко руйнуються. На всіх уражених органах рослин утворюються у вигляді чорних крапок плодові тіла збудника хвороби - пікніди. Завдяки цьому білий наліт пізніше набуває брудно-сірого забарвлення. Збудником хвороби є гриб Sphaeropsidales. Пікніди темні, кулясті, злегка приплюснуті, діаметром 350-500 мкм. Пікноспори продовгуваті, прямі або дещо зігнуті дво- і трик-літинні, розміром 13-33х3-7 мкм. Основне джерело інфекції - уражені рослинні рештки, на яких у грунті зберігається грибниця до чотирьох років, а додаткове - заражене насіння.
Своєчасний і якісний обробіток ґрунту та застосування системи удобрення відповідно до зональних рекомендацій і результатів агрохімічного аналізу грунту. Висівання районованих гібридів знищуватиме зимуючий запас плісняви, кореневих і стеблових гнилей, сажкових хвороб. Висів насіння після настання стійкої середньодобової температури грунту 12°С на глибині 10 см. Коткування посівів в умовах недостатнього зволоження ґрунту. Проведення сівби у стислі строки стійкими до хвороб і стресових умов гібридами чи сортами, що є економічно вигідним та поліпшує екологічні умови агроценозу.
Обов’язковий захист насіння в період проростання від комплексу хвороб грунтується на протруюванні його одним із дозволених «Переліком пестицидів і агрохімікатів…» препаратів. Одночасно з протруйниками застосовують мікроелементи (солі цинку, марганцю, 0,5–0,6 кг/т), регулятори росту Емістим С, 15–20 мл/т, Зеастимулін, 15 мл/т. Дотримання технології застосування гербіцидів та своєчасний захист від шкідників кукурудзи сприятиме толерантності культури. За раннього прояву симптомів гельмінтоспоріозу, іржі та за сприятливих погодних умов, особливо в період викидання волоті, проводять обприскування посівів одним із фунгіцидів, з дотриманням регламентів застосування.
Культури, яким властива дана проблема