25-11-2024

Гниль листкових піхв - детальніше

Рейтинг: 0

Диплодіоз (суха гниль) Diplodia zeae Lev. Хвороби | Хвороба проявляється на листках, листкових піхвах, на стеблах і качанах кукурудзи. На листках і піхвах утворюються бурі видовжені сухі плями. Всередині листкових піхв розвивається біла грибниця у вигляді білого нальоту. Білий наліт також покриває нижню частину качана, спочатку розміщується між рядами зерен, а потім проникає у стрижень і насіння. Стрижень стає трухлявим, а уражені зернівки втрачають блиск, набувають бурого забарвлення, легко руйнуються. На всіх уражених органах рослин утворюються у вигляді чорних крапок плодові тіла збудника хвороби - пікніди. Завдяки цьому білий наліт пізніше набуває брудно-сірого забарвлення. Збудником хвороби є гриб Sphaeropsidales. Пікніди темні, кулясті, злегка приплюснуті, діаметром 350-500 мкм. Пікноспори продовгуваті, прямі або дещо зігнуті дво- і трик-літинні, розміром 13-33х3-7 мкм. Основне джерело інфекції - уражені рослинні рештки, на яких у грунті зберігається грибниця до чотирьох років, а додаткове - заражене насіння.

Методи боротьби

Своєчас­ний і якісний об­робіток ґрун­ту та за­сто­су­ван­ня си­с­те­ми удо­б­рен­ня відповідно до зо­наль­них ре­ко­мен­дацій і ре­зуль­татів аг­рохімічно­го аналізу грун­ту. Висіван­ня рай­о­но­ва­них гібридів зни­щу­ва­ти­ме зи­му­ю­чий за­пас плісня­ви, ко­ре­не­вих і стеб­ло­вих гни­лей, саж­ко­вих хво­роб. Висів насіння після на­стан­ня стійкої се­ред­нь­о­до­бо­вої тем­пе­ра­ту­ри грун­ту 12°С на гли­бині 10 см. Кот­ку­ван­ня посівів в умо­вах не­до­стат­нь­о­го зво­ло­жен­ня ґрун­ту. Про­ведення сівби у стислі стро­ки стійки­ми до хво­роб і стре­со­вих умов гібри­да­ми чи сор­та­ми, що є еко­номічно вигідним та поліпшує еко­логічні умо­ви аг­ро­це­но­зу.

Обов’яз­ко­вий за­хист насіння в період про­ро­с­тан­ня від ком­плек­су хво­роб грун­тується на про­тру­ю­ванні його од­ним із доз­во­ле­них «Пе­реліком пе­с­ти­цидів і аг­рохімікатів…» пре­па­ратів. Од­но­час­но з про­труй­ни­ка­ми за­сто­со­ву­ють мікро­е­ле­мен­ти (солі цин­ку, мар­ган­цю, 0,5–0,6 кг/т), ре­гу­ля­то­ри рос­ту Емістим С, 15–20 мл/т, Зе­а­с­ти­мулін, 15 мл/т. До­три­ман­ня тех­но­логії за­сто­су­ван­ня гербіцидів та своєчас­ний за­хист від шкідників ку­ку­руд­зи спри­я­ти­ме то­ле­рант­ності куль­ту­ри. За ран­нь­о­го про­яву симп­томів гельмінто­с­поріозу, іржі та за спри­ят­ли­вих по­год­них умов, особ­ли­во в період ви­ки­дан­ня во­лоті, про­во­дять об­при­с­ку­ван­ня посівів од­ним із фунгіцидів, з до­три­ман­ням рег­ла­ментів за­сто­су­ван­ня.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати