25-11-2024

Стебловий метелик - детальніше

Рейтинг: 0

Російська назва: 
Кукурузный (стеблевой) мотылек
Латинська назва: 
Ostrinia nubilalis
Тип шкідника: 
 
 В Україні зона значної шкодочинності охоплює лісостепову і північ степової зони, найбільш шкодочинний у західному Лісостепу. Гусениця пошкоджує кукурудзу, коноплю, просо, хміль, соняшник, розвивається на товстостеблих бур’янах.
Метелик розміром 26 – 32 мм, передні крила самця буруватокоричневі з широкою світлою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю і темною плямою біля середини переднього краю; у самки передні крила світліші, біложовті або світлокоричневі.
Гусениця 20 – 25 мм, сірожовта з червоним відтінком і поздовжньою смугою на спині; голова і щиток бурі.
Лялечка 18 – 20 мм, жовтокоричнева з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері.
Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, у середині травня — на початку червня заляльковуються. Літ метеликів, як правило, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15 – 20 штук, з нижнього боку листка; стадія яйця триває від 3 до 14 діб. Гусениці розселяються по рослині й у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо), вгризаються в середину стебла, де живляться. Закінчивши живлення, вони залишаються в пошкодженому стеблі на зимівлю. На півдні частина гусениць першого покоління відразу заляльковується, і в серпні — вересні розвивається друге покоління.
Ендопаразитами стеблового метелика є: з Ichneumonidae — Diadegma terebrans Graw., D.crassicornis Graw., Phytodietus polyzonins Fцrst., Itoplectis melanocephala Graw., Scambus nigricans Thoms.; з родини Braconidae — Chelonus sp., Ch. іnanitus Z., Ch. оculator Panz., Ch. аnnulipes Wesm., Apanteles thompsoni Lgl., A. gabrielis Gaut. еt Riel., Habrobracon hebetor Say., Rogas testaceus Spin., Zele albitarsus Spin., Macrocentrus grandii Goid.; з родини Tachinidae — Pseudoperichaeta insidiosa R.D., Clemelis hullata Mg., Eumea mitis Mg., Lydella thompsomi Hert.

Методи боротьби

Знищення товстостеблих бур’янів; своєчасне і на максимально низькому зрізі збирання кукурудзи; глибока зяблева оранка з попередньою обробкою стерні боронами БДТ7 або БДТ10. З біологічних засобів застосовують дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень. При ЕПШ на кукурудзі у фазі 6 – 8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1 – 2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимуму льоту метеликів — 7 кладок яєць на 1 м2 або 5 кладок яєць на 10 рослин рекомендується застосовувати дозволені для використання інсектициди.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати