25-11-2024

Сіра гниль ягід - детальніше

Рейтинг: 0

Хвороба часто завдає великих збитків виноградникам Закарпаття. В окремі роки (1955, 1956, 1958) від сірої гнилі гинула значна частина врожаю на виноградниках півдня Одеської, Миколаївської і Херсонської областей. Збудник хвороби — грибок Ботрітіс цінереа. 
Ягоди заражаються цією хворобою з початку їх розвитку, але найшвидше захворювання поширюється на достигаючих і вже стиглих ягодах.

Цю хворобу можна виявити на виноградниках щороку, особливо на гронах, які лежать на землі. А в дощові роки вона швидко поширюється, знищуючи більшу частину врожаю і знижуючи якість ягід. Ураження посилюється під осінь" (кінець вересня і жовтня), коли ночі стають довші і часто випадають дощі та довго не сходять роси. На уражених ягодах утворюються бурі плямочки. Оболонка ягоди тріскається, і м'якоть оголюється; при цьому сік з ягід витікає ще на кущах. Втрати соку збільшуються при збиранні і транспортуванні врожаю. 
Хворі грона покриваються пухнатим сірим нальотом грибка Ботрітіс, на якому часто й утворюються чорні грудочки — склероції гриба. 
Сусло зхворих ягід дає великий осад, що складається з грибниці і опор Ботрітіс. При сильному ураженні ягід з відстою знімають наполовину менше сусла, ніж при переробці здорових ягід. Цукристість сусла у хворих ягід хоч і вища, ніж у здорових, але воно дає поганий виноматеріал, який мутніє й буріє на повітрі. Через це сусло хворих ягід непридатне для сухих вин. його використовують лише для приготування соку, бекмесу, а при не дуже великому ураженні — для міцних вин. При сильному загниванні ягоди придатні лише для перегонки на спирт.

Ураження ягід винограду
Мал. 15. Ураження ягід винограду: І — білою гниллю; — сірою гниллю; — мільдью.

Виноград, заражений сірою гниллю, непридатний ні для транспортування, ні для тривалого зберігання. 
У суху погоду грибок спричинює підсихання і зморщування або заізюмлювання ягід. При цьому підвищується цукристість, знижується кислотність, в результаті чого поліпшується якість вина, за що ця форма зараження дістала назву благородної гнилі. 
Сорти винограду в різній мірі уражуються сірою гниллю. Дуже сильно загнивають сорти: Рислінг рейнський та італійський, Кабасма, Кабасія, Піно сірий, Плавай, Алімшак, Серексія,, Сенсо, Бакатор білий, Тілті-курук, Карабурну, Аліготе, Італія, Мцване, Шенен білий, Мадлен Анжевін; з гібридів прямих утворювачів сорти Кастель 120, Терас 20, Зейбель 14 та 128, Кудерк 199-88 та 4401. 
Відносно стійкі проти загнивання такі cop ти: Португізер, Шасла біла і рожева, Тавріз, Красуня Цегледа, Чинурі, Каберне-Совіньйон, більшість сортів гібридів прямих утворювачів, ізабельні сорти.

Методи боротьби

Заходи, що сприяють доброму провітрюванню грон,— це своєчасне обламування, підв'язування та ін. Для цього слід також на загущених посадках на початку достигання обірвати листя навколо грон. 
На ділянках, де почалось гниття ягід, треба швидко зібрати врожай.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати