15-06-2024

Чистець однорічний (Чистец однолетний) - детальніше

Рейтинг: 0

Назва латиницею: Stachys annua L.
Клас: дводольні
Культури: технічні культури, ефіро-олійні культури, овочеві культури
Зона поширення: лісостеп, полісся
Родина: Губоцвіті
Спосіб живлення: Непаразити

Біологічні особливості
Однорічні зимуючі. Плодоносить в липні-жовтні. Сходить в квітні-травні, а також в серпні-вересні. Літньо-осінні сходи в південних областях перезимовують Цвіте в червні-вересні. Максимальна плодючість 26 400 горішків. Свіжодостигле насіння звичайно проростає погано і перебуває в стані спокою до наступної весни. Проростає насіння з глибини не більше 6 см. Температура проростання мінімальна +6...+8°С, оптимальна +22...+24°С. Епікотиль чотиригранний. Гіпокотиль брудно-зелений, опушений. Сходи гіркі на смак.
Морфологічна будова
Стебло: пряме, розгалужене, голе або слабо опушене, висотою 10-50 см.

Листки: супротивні, видовжено еліптичні, городчасті або пилчасті, голі чи слабо опушені, нижні на черешках, верхні - сидячі.

Корінь: стрижневий.

Суцвіття: квітки з блідо-сіро-жовтим віночком, зібрані кільцями в колосоподібному суцвітті. На нижній губі коричневий рисунок.

Плід: горішок Форма овальна. Колір темно-сірий. Розмір: довжина 1,75-2 мм, ширина 1,25-1,5 мм, товщина 1-1,25 мм. Маса 1000 горішків 0,75-1,25г.
Поширення
Росте на полях, біля доріг, на пухких помірно зволожених грунтах. Найчастіше зустрічається на просапних, зернових культурах.

Методи боротьби

Заходи боротьби
Чергування культур без повторних посівів озимих; лущення стерні; рання зяблева оранка і знищення розеток в системі напівпарового зяблевого обробітку в літньо-осінній період; якісна оранка з наступним обробітком під озимі культури; ранньовесняне боронування озимих; передпосівний обробіток під ярі зернові і просапні культури; до- і післясходове боронування просапних культур і догляд за їх посівами; післясходове боронування зернобобових; знищення бур'янів на необроблюваних землях.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати