Рейтинг: 0
Екстракт, або витяжка – (лат. Extractum) концентрованіа витяжка із лікарської рослинної сировини або сировини тварин походження, що являє собою рухомі, в’язкі рідини або сухі маси. У медицині термін «екстракт» означає лікарську форму, приготовлену за допомогою екстрагування. Екстрагентами можуть бути вода, спирт, ефір, вуглекислота (та інші речовини у надкритичному стані), відповідно екстракти поділяють на водні, спиртові, ефірні, СО2-екстракти та інші.
До продуктів первинної переробки лікарської рослинної сировини (ЛРС) належать також: жирна олія (Oleum pіnguіa), воски (Cerae), ефірна олія (Oleum aethereum), смоли (Resіnae), камеді (Gummі), масло-смоли (Oleoresіnae), масло-камеде-смоли (Oleogummіresіnae), бальзами (Balsamum), висушений сік (Succus exsіccatus), молочний сік або латекс (Succus lacteus, Latex).
Розрізняють рідкі концентрати, що готують у співвідношенні 1 : 2і сухі в співвідношенні 1 : 1.Це означає, що з 1частини за масою рослинного матеріалу одержують дві об'ємні частини рідкого концентрату або 1частину за масою сухого концентрату. При одержанні екстрактів як екстрагент використовують етанол низьких концентрацій (від 20до 40 %).Це пояснюється прагненням наблизити концентрати за вмістом екстрактивних речовин до аптечних водних витяжок.
Технологія одержання рідких концентратів передбачає такі ж стадії, що і при одержанні рідких екстрактів: одержання витяжки з лікарської рослинної сировини, очищення витяжки, стандартизація. Для одержання витяжки найчастіше використовують методи, в яких не застосовують випарювання (кількість кінцевого продукту при цьому буде вищою). Очищення витяжок зводиться до відстоювання і фільтрування відстояної витяжки. Стандартизують рідкі концентрати за тими ж показниками, що й рідкі екстракти (вмістом діючих речовин, сухим залишком, вмістом спирту або густиною, вмістом важких металів).
Сухі концентрати відрізняються від звичайних сухих екстрактів тим, що вміст діючих речовин у них дорівнює вмісту у вихідній сировині, тобто 1 : 1 (тільки для сухого концентрату конвалії він дорівнює половинній кількості 1 : 2). Отже, для приготування настоїв і відварів із сухих концентратів замість прописаної в рецепті кількості лікарської сировини беруть однакову за масою кількість сухого концентрату і розчиняють у розрахованому об'ємі води.
Сухі концентрати, або «концентровані сухі настої і відвари», у зарубіжній фармацевтичній літературі більше відомі під назвою «абстракти». Одна частина абстрактуможе відповідати одній (1 : 1)або 0,5 (1 : 2)частинам вихідної лікарської рослинної сировини.
Сухі концентрати одержують аналогічно сухим екстрактам.
Одержання витяжки проводять до повного виснаження сировини, використовуючи найчастіше високоефективні методи (для алтейногокореня застосовують мацерацію). Для очищення витяжок застосовують відстоювання з подальшим фільтруванням. Висушування може проводитися через стадію згущування. У цьому випадку застосовують усі типи апаратів, що використовуються для упарювання витяжок. Наступне висушування проводиться у вакуум-вальцьових сушарках або вакуум-сушильних шафах при 50—60 °С. Якщо висушування проводять без стадії згущування, то застосовують розпилювальні, сублімаційні (ліофільні, молекулярні) сушарки.
Наповнювачі (використовують декстрин, молочний цукор або суміші) вводять під час розмелу висушеного екстракту.
Стандартизацію сухих концентратів проводять за вмістом вологи і важких металів.
Біостимулятори для рослин - це похідні з різних природних речовин, які активують природні біологічні процеси та допомагають культурам впоратися зі стресом і досягти свого максимального генетичного потенціалу з точки зору врожайності і якості. І якщо ще кілька років тому про них ніхто не чув, то зараз цей ринок стрімко розвивається в сільському господарстві, збільшуючись на 12-15% в рік.
Деякі біостимулятори містять основні гормони росту рослин, а інші способи прискорювати процеси фотосинтезу, що, відповідно, призводить до посиленого росту рослин. Існує багато категорій біостимуляторів, включаючи метаболіти і мікроби, ботанічні екстракти рослин, амінокислоти, білки і цитокініни, що ускладнює їх регулювання.
Біостимулятори також можна застосовувати на сходах, змішуватися з гербіцидами або фунгіцидами. Додавання біостимуляторів до традиційних засобів захисту рослин вважається хорошим методом підвищити працездатність суміші.