04-06-2020

Фузаріозна коренева гниль - подробнее

Рейтинг: 0 🔍 Подобрать препарат

Збудники - недосконалі гриби роду Fusarium Link., яких налічують понад 70 видів. Найчастіше зустрічається  F. graminerum, F. oxysporum, F. culmorum та ін.

Чинники захворювання: попередник, метеорологічні умови року, фізіологічний стан рослин, стійкість сорту тощо. Захворювання проявляється протягом усього періоду вегетації:

• починаючи від фази сходів, у вигляді фузаріозної кореневої гнилі;

• далі, за сприятливих умов, може розпочатися випрівання озимих хлібів у вигляді снігової (або фузаріозної) плісняви;  

• фузаріоз листкових пластинок, піхви листків, вузлів, інколи основи стебел;

• до моменту визрівання хлібів гриби утворюють грибницю й конідіальне спороношення у вигляді рожевих подушечок на колосі та зерні.

Симптоматика. Інфекція проникає в колос із краплями дощу чи роси. Згодом біля основи колоскових лусочок з'являються перші симптоми у вигляді бурих водянистих плям. 

Типовим симптомом ураження грибом F. graminearum є добре помітний неозброєним оком рожевий наліт на колосі. Такий самий наліт на колоскових лусочках утворюється в разі ураження F. culmorum i F. avenaceum. 

В овочевих культурах - нижні листки злегка в'януть і стають хлоротичними. У нижній частині стебла судини стають темно-коричневими. Виразність симптомів посилюється в жаркий день, з часом захворювання охоплює всю рослину. Більшість листя в'яне, і рослина гине. Некроз судин виявляється у верхній частині стебла і в черешках.

Джерела інфекції. Зберігаються гриби у формі грибниці на зерні, на рослинних рештках і в грунті у формі грибниці, склероціїв. У період вегетації рослин хвороба поширюється конідіями. 

Fusarium найкраще розвивається в умовах надмірного зволоження та теплого клімату; розвитку фузаріозу колоса й зерна сприяє поєднання високої відносної вологості повітря (понад 71%) і температури (понад 15°С) у період від цвітіння до збирання врожаю. Оптимум температур для розвитку фузаріозних грибів перебуває в межах 18...28°С і вологості повітря - 70...80%. 

Шкодочинність. За шкідливістю фузаріоз посідає одне з перших місць серед хвороб зернових культур. Фузаріоз впливає на фізичні, хімічні й технологічні властивості зерна: знижує натуру, погіршує склоподібність, впливає на технологічні й хімічні якості борошна.

Методы борьбы

1. Використання здорового насіннєвого матеріалу, вирощування стійких гібридів.

2. Протруювання насіння фунгіцидами та прогрівання перед посівом ліквідує насіннєву інфекцію. 

3. Обприскування рослин і ґрунту в період вегетації при появі симптомів в'янення препаратами з групи бензимідазолів або біопрепаратами Трихостим Біо та Стим Біо (5 л/га).

Культуры которым присуща данная проблема
Препараты