25-11-2024

Горохова плодожерка - детальніше

Рейтинг: 0

Російська назва: 
Гороховая плодожорка
Латинська назва: 
Laspeyresia nigricana
 
 Поширена повсюдно. Пошкоджує горох, вику, сочевицю, чину.
Метелик має розмах крил 11 – 16 мм; передні крила темносірі; дзеркальце утворене двома синюватосріблястими лініями. Задні крила буруваті з сіруватим відтінком по краю. Яйце розміром 0,7 – 0,8 мм, приплюснуте, овальне, спочатку прозоре, згодом молочнобіле. Гусениця 12 – 13 мм завдовжки, зеленуватобіла, голова жовта; передньогрудний та анальний щитки сіруватокоричневі. Лялечка — 6 – 8 мм, коричнева, в овальному коконі.
Зимують гусениці, що завершили свій розвиток, у ґрунті, на глибині 3 – 5 см, у щільних шовковистих коконах з приклеєними часточками ґрунту. В квітні в них же заляльковуються. Гусениці, що зимували глибоко в щільних шарах ґрунту, залишають кокони і піднімаються у верхні, пухкіші шари, де плетуть нові кокони, в яких заляльковуються. Лялечки розвиваються 11 – 18 діб залежно від температури. На горосі метелики з’являються у фазу бутонізації, а початок масового вильоту збігається з цвітінням. Продовжують літати у другій половині червня — липні. Самки вилітають з недорозвиненими яєчниками, потребують додаткового живлення і лише через 5 – 13 діб починають відкладати яйця. Розміщують їх по одному, рідше по 2 – 4, переважно на нижньому боці листків, прилистках, чашечках квіток, іноді на стеблах, квітконіжках, черешках. Плодючість самок — до 240 яєць, період відкладання в кілька прийомів становить 10 – 12 діб. Ембріональний розвиток відбувається впродовж 5 діб за температури 29 °С і до 24 діб при 15 °С. Відродившись, гусениці прогризають отвір у стулці молодого боба (переважно біля верхнього шва) і крізь нього проникають усередину. Спочатку вони мінують стінку боба, потім живляться вмістом сім’ядолей. Кожна гусениця знищує до чотирьох зерен. Розвиток гусениці відбувається в одному бобі (за температури 23 °С 14 – 17 діб, при 15 °С — 40 діб). При дозріванні зерна гусениці завершують живлення, прогризають у стулці боба отвір поблизу дзьобика, через нього виходять назовні і згодом заповзають у ґрунт для утворення зимуючого кокона. В Україні розвивається одне покоління за рік.
На гусеницях горохової плодожерки паразитують браконіди Ascogaster guadridentatus Wesm., A. variipes Wesm. та іхневмоніди Glupta haesitator Grav., Pristomerus vulnerator Panz.

Методи боротьби

Зяблева оранка полів зпід зернобобових культур плугами з передплужниками. Оптимальні строки сівби. Своєчасне збирання та обмолочування зернових бобових. На початку масового відкладання яєць випуск трихограми з розрахунку 50 тис. особин на 1 га. Економічний поріг шкодочинності в період цвітіння — 40 метеликів на феромонну пастку за ніч; у фазу формування бобів — 25 – 30 яєць/м2 або 10 % заселених бобів. При перевищенні зазначеного порогу — застосування інсектицидів перед початком відродження гусениць.<

Культури, яким властива дана проблема
Препарати