Рейтинг: 0
Зовнішні ознаки хвороби проявляються на листках, стеблах і стручках. На листках з обох боків пластинки з'являються невеличкі за розмірами світло-зелені плями. Пізніше вони збільшуються, часто зливаються, центр їх блідне, а на межі здорової і ураженої тканини формується лапатий, мохнатий білий наліт у вигляді білих облямівок - спороно-шення гриба. Пізніше плями стають коричнево-іржасті й мають вигляд опіків від азотних добрив (Марков І. Л., 1990). На стеблах, квітконожках і стручках плями видовжені, коричневі або світло-бурі з темною облямівкою. Ріст стебел, квітконіжок і стручків припиняється, вони деформуються, стручки передчасно розкриваються. На квітконіжках у місцях плям тканина звужується, здорові стручки відриваються і падають на грунт. Збудником хвороби є гриб (син. Gleosporium concentricum (Grev) Berk, який належить до класу Deuteromycetes, порядку Melanconiales. Білий наліт на рослинах є ніщо інше, як спороложе гриба, де формуються одноклітинні, гіалінові, циліндричні, на кінцях дещо закруглені конідії, розміром 10-16х3-4 мкм. На уражених рештках гриб формує також сумчасту стадію (Pyrenopeziza brassicae sp. Nov.) у вигляді темних перитеціїв. Сумки безбарвні, циліндричні, витягнуті, в них формуються по 8 сумкоспор. Вони безбарвні, двоклітинні, циліндричні за формою, на кінцях трохи звужені, розміром 12-15х2,5-3 мкм. Під час вегетації рослин гриб поширюється конідіями її сумкоспорами. Джерелом інфекції є уражені рослини озимого ріпаку і уражене насіння, в яких зимує грибниця патогена, а також рослинні рештки, на яких зберігається сумчасте споро-ношення.
Циліндроспоріоз трапляється на територіях інтенсивного вирощування ріпаку, що вимагає додаткової уваги до захисту культури. Завдяки виведенню стійких сортів/гібридів поширення збудника в даний час обмежується лише певними регіонами. Залежно від часу зараження, втрати врожаю ріпаку можуть становити 40–50%. Найвищі втрати бувають при значному ураженні восени, тоді як навесні хвороба вже не впливає значною мірою на рослину.
Симптоми циліндроспоріозу
Перші симптоми можуть з’явитися на молодому листі восени. Однак, зазвичай, хворобу помічають навесні, коли починається видовження стебла. На верхній і нижній поверхні листків з’являється білий борошнистий наліт, оточений краплями білих спор. Пошкодження з часом збільшується, уражена тканина біліє і легко ламається при дотику. На стеблі можна побачити довгі світлокоричневі тріщини, вкриті кіркою. Подібні пошкодження з’являються і на стручках, вони з часом деформуються і передчасно
Контроль циліндроспоріозу фунгіцидом Альтерно®
У зонах високого ризику доцільно висівати сорти/гібриди, стійкі до хвороб. Також необхідно переорювати рослинні рештки. Альтерно® можна використовувати як для профілактики цилінроспоріозу, так і з лікувальною метою. У районах з високим ризиком ураження циліндроспоріозом Альтерно® рекомендується застосовувати на початку видовження стебла.