25-11-2024

Ріпаковий квіткоїд - детальніше

Рейтинг: 0

Російська назва: 
Цветоед рапсовый
Латинська назва: 
Meligethes aeneus
 
 Трапляється повсюдно. Пошкоджує насінники овочевих і олійних капустяних культур. Зрідка трапляються на квітках бобових, висадках буряків, на плодових та інших рослинах.
Жук розміром 1,5 – 2,7 мм з плоским довгастим тілом, чорний із зеленим або синім металевим полиском, вусики з тричлениковою булавою, ноги короткі, чорнобурі. Яйце розміром 0,3 мм, біле, гладеньке, видовженоовальне. Личинка — до 4 мм, черв’якоподібна, з трьома парами ніг, блідосіра, вкрита маленькими чорними бородавками, голова бура. Лялечка — 3 мм, вільна, приплюснутояйцеподібної форми, блідожовтого кольору.
Зимують імаго на поверхні ґрунту під опалим листям або рослинними рештками на узліссі, в садах, парках. У квітні — на початку травня жуки розселяються на квітки дикорослих рослин (підбіл звичайний, жовтець, кульбаба, шафран), згодом переміщуються на насінники капустяних культур (капусту, ріпак, брукву, турнепс, редиску, суріпку та ін.). Додатково живляться внутрішніми частинами бутонів, квіток, вигризаючи пиляки, тичинки, маточки й пелюстки. Пошкоджені бутони обпадають, при слабкому пошкодженні утворюються виродливі стручки з низькими врожаєм та якістю насіння.
Самка відкладає яйця по 1 – 2 в бутони, які не розпустилися, і квітки. Плодючість — 50 – 60 яєць. Личинки вилуплюються через 5 – 9 діб і живляться внутрішніми частинами бутонів і квіток, переважно пиляками, іноді молодими стручками. Розвиток личинок триває 15 – 25 діб. Завершивши розвиток, личинки заглиблюються у поверхневий шар ґрунту на 2 – 5 см, де й заляльковуються. Лялечки розвиваються 10 – 12 діб. Імаго, які з’являються у червні — липні, деякий час живляться квітками різних рослин, а потім перелітають у місця зимівлі. Впродовж року розвивається одне покоління.
Знижує чисельність імаго квіткоїдів Aneuclis insidens Thoms., на личинках паразитують Phradis interstitialis Thones, Ph. morionellus Holmgr. (Hymenoptera: Icheumonidae) і Diospilus capito Nees. (Hymenoptera: Braconidae).

Методи боротьби

Обробіток ґрунту в період масового заляльковування шкідника. Обприскування насінників у період бутонізації, при чисельності понад 5 жуків на рослину.

Спосіб #1 Агротехнічний

  • Рання посадка насіння. При цьому необхідно вжити відповідні заходи, що стимулюють швидке цвітіння культур.
  • Боротьба з бур’янами. Вони дуже рано починають цвісти, залучаючи на ділянку злісного жучка.
  • Регулярне розпушування землі на грядках і внесення добрив. Це дозволить знищити шкідника на стадії окукливания.
  • Післяжнивні залишки повинні своєчасно видалятися з ділянки.
  • Восени показана зяблева оранка.

Має значення вид ріпаку озимого або яровий. У посіяного під зиму на генетичному рівні закладена більш висока здатність до генерації, тобто здатності відновлювати ушкоджені тканини. Яровий в цьому плані програє.

2af4c3b417b7c2bf573b3ef8b62bc115 Ріпаковий квіткоїд та заходи боротьби

Етапи розвитку квіткоїда

Спосіб #2 Хімічний

З метою захисту рослин від ріпакового квіткоїда необхідний їх вчасно обприскувати. В якості ефективних засобів можуть застосовуватися:

  • піретроїди;
  • неонікотіноіди;
  • фосфорорганічні сполуки;
  • инсектециды.

Важливо! Такі хімічні засоби мають комплексну дію і знищують інших шкідників, економічний поріг шкідливості яких збігається з порогом критичного поширення блестяка ріпакової. Тобто, одномоментно знищується не тільки цей жучок, але і тля, ріпаковий листоїд, ріпаковий пильщик, пр.

Що стосується конкретних рекомендацій, то беззаперечною популярністю у споживачів користуються КАРАТЕ ЗЕОН і МКС. Їх застосовують при бутонізації культур, але до початку активного цвітіння. Рецептура припускає витрата 0,1 л препарату на 1 га землі, при цьому загальний витрата рідини становить 400 л/га.

Кількість обробок залежить від часу посадки рослин. Якщо говорити про ріпаку, посіви другої половини травня, як правило, обприскуються один раз – цього достатньо, щоб забезпечити врожай.

Спосіб #3 Механічний

Якщо ділянка невелика, а ступінь зараженості не набула загрозливих масштабів, можна спробувати жуков зібрати вручну. Робити це краще рано вранці.

Спосіб #4 Біологічний

У боротьбі з чорним блискучим жучком варто залучити на свою сторону природних ентомофагів:

  • павуків;
  • тахін;
  • жужелицу;
  • м’якотілих;
  • стафиланид;
  • ценеллид, пр.

Тільки комплексний підхід

Оскільки ріпаковий квіткоїд – шкідник, який приносить неприємності сільськогосподарської галузі на різних континентах, способи його ефективно перемогти шукають досі. На сьогоднішній день можна констатувати факт, що найнадійніший захист рослин можна забезпечити лише при комплексному підході. Всі зазначені в цій статті заходи доповнюючи один одного, що проводяться з визначеною черговістю, складають інтегровану систему захисту.

Тільки розумний симбіоз природних регулюючих факторів із застосуванням при настанні порогу шкідливості хімічних способів боротьби з шкідником гарантує успіх. При цьому необхідно враховувати екологічні та економічні нормативи.

Простіше кажучи, квіткоїда можна перемогти, в першу чергу, профілактикою, постійним відстеженням чисельності популяції і блискавичною реакцією при її збільшенні шляхом обприскування спецхімікатамі.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати