Рейтинг: 0
Збудник хвороби. Збудником твердої сажки пшениці є гриб Tilletia tritici (Bjerk.) G. Winter (синонім Tilletia caries (DC.) Tul. & C. Tul.). Сажкові спори кулясті, зі світло-або темно-коричневою оболонкою. Під час прибирання зерна і обмолоту теліоспори розпорошуються і потрапляють на поверхню здорових зерен. Гриб зберігається на насінні, і після посіву при проростанні заспоренних насіння теліоспори також починають проростати. При проростанні відбувається мейотическое розподіл диплоїдного ядра теліоспори, утворюється тетрада гаплоїдних ядер, мігруючих в проміцелій (коротенька гифа, паросток з проростає теліоспори). Потім ядра ще раз діляться і мігрують в пучок споридий (на одному проміцеліі їх може бути до 16). На проміцеліі між споридий відбувається копуляція (злиття двох статевих клітин) з утворенням цитоплазматичних містків, через які ядра мігрують з однієї споридий в іншу. Формується двуядерная споридий, здатна інфікувати рослина. Після інфікування утворюється міцелій, дифузно поширюється по тканинах рослини, і в період формування зерна грибниця інтенсивно розростається і утворює масу теліоспор.
Пилова головешка поширена у всіх зонах вирощування пшениці. Захворювання дуже шкідливе. Воно призводить до низькорослості і слабкого кущіння, до поганої виконаності колоса і, відповідно, до зниження врожаю.
Симптоми хвороби. Захворювання проявляється на початку цвітіння пшениці. В уражених рослин всі частини колоса, крім стрижня, перетворюються в пилять чорну спорову масу (див. CD, рис. 1.1.12). Після розпилення спорової маси залишаються голі викривлені стрижні.
Збудник хвороби. Захворювання викликає гриб Ustilago tritici (Pcrs.) Rostr. Спори гриба кулясті, оболонка темно-коричнева, з дрібними шипиками. Під час цвітіння пшениці збудник проникає в формується зернівку, міцелій досягає зародка, зимує в ньому, а наступної весни розвивається одночасно із зростанням зернівки і дифузно поширюється по рослині. Теліоспори U. tritici проростають без освіти споридий. Кожна з чотирьох клітин проміцелія проростає в тонку монокаріотічную гаплоидное гіфу. Сумісні за типом спарі-
вання гіфи зливаються, утворюється дікаріотічная гифа, яка інфікує зернівку. Оптимальна температура для проростання тсліоспор і росту міцелію знаходиться в межах 22-27 ° С. У збудника хвороби ідентифіковано велику кількість фізіологічних рас гриба.
Стеблевая головешка поширена па півдні Росії, зокрема в Ставропольському і Краснодарському краях. Втрати врожаю від захворювання досягають 50%.
Симптоми хвороби. Па стеблах, листках, піхвах і колоскових чешуях утворюються поздовжні, злегка опуклі смуги. Спочатку вони світлі, а потім темніють і стають свінцовосеримі. Коли смужки па ураженій рослині підсихають і розтріскуються, з них вивільняються теліоспори патогена. Хворі рослини розвиваються повільно, відстають у рості, формують недорозвинені або деформовані колосся з невеликою кількістю щуплих насіння. При сильному ураженні колосся не утворюються.
Збудник хвороби. Базидіальний гриб Urocystis tritici Korn. У сорусами утворюються клубочки суперечка. У центрі клубочків знаходяться округлі, темно-коричневого кольору теліоспори. Спори зберігаються на насінні і в грунті. З теліоспор утворюється базидія, на вершині якої формуються циліндричні базидіоспори. Вони є джерелом зараження проростків рослин перед виходом їх з грунту. Після зараження проростків міцелій дифузно розвивається по рослині, поки не починає формувати Сорус, спочатку в платівці листа, потім в інших частинах рослини.
• проведення ретельного очищення зерна від сажкових мішечків;
• протруювання насіння фунгіцидами;
• проведення посівів пшениці в оптимальні терміни;
• використання стійких сортів. До твердої головне, наприклад, стійкістю володіє сорт м'якої ярої пшениці Ленінградська 6 і сорти м'якої озимої пшениці Ідилія і Комишанка. Курній сажкою слабо уражуються сорти Зоря, Ленинградка, Безенчуцький 139, Оренбурзька 10, Світлана. З нових сортів - Адель, Частка, Лазурит.
Культури, яким властива дана проблема Препарати