25-11-2024

Септоріоз - детальніше

Рейтинг: 0

Вражує культури: 
Пшениця
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Septoria tritici Rob.et Desm., Septoria graminum Desm., Septoria triticola Lobik.
Захворювання виявляють скрізь, але особливо в районах з підвищеною вологістю. В окремі роки септоріоз викликає такий же недобір урожаю, як і бура іржа.
Проявляється хвороба на листі, стеблах і колоссі у вигляді світло-жовтих і світло-бурих плям з темним обідком. На плямах утворюються чорні дрібні пікніди у вигляді крапок. Уражені листки бліднуть, поступово втрачають хлорофіл і повністю висихають, а стебла буріють, зморщуються і нерідко вигинаються. При захворюванні колосся на колоскових лусочках виявляється пляма, що надає йому вигляд строкатості, а іноді буруватості.
Септоріоз часто є причиною щуплості зерна, інколи — неплідності колосу. Збудниками хвороби є незавершені гриби роду Septoria, порядку Sphaeropsidales. Найбільш часто зустрічаються S.tritici Rob.et Desm., S.graminum Desm., S.triticola Lobik. Вони уражують не тільки пшеницю, а й інші злаки.
Грибниця цих грибів розташовується в міжклітинниках тканин рослин, на яких під епідермісом утворюються пікніди з пікноспорами. Пікніди кулясті, трохи приплюснуті, 40-150 мкм у діаметрі, з витягнутим отвором у верхівці. Пікноспори безбарвні, ниткоподібні, прямі або зігнуті. S.tritici має 3-7 перетинок розміром 39-70 х 1-2,7 мкм; S.graminum — з 2-5 невиразними перетинками, 50-75 х 1-1,5 мкм; S.nodorum — з 3 перетинками; 15-25 х 2-3 мкм. З дозріванням пікноспор у пікнідах епідерміс тканини рослини-живителя розвивається, і пікноспори виштовхуються силою осмотичного тиску. Розповсюджуються вони краплинами дощу і потоками повітря, іноді на відстань 90-100 м.
Проростають пікноспори у краплях вологи при температурі від 9 до 28°С (оптимум 20-22°С). Інкубаційний період хвороби — 6- 9 діб. За період вегетації рослин збудники утворюють декілька поколінь. Особливо інтенсивно захворювання розвивається, коли часто випадають дощі.
Зимують патогени пікнідами і грибницею на рештках уражених рослин, що знаходятся на поверхні грунту, а також на сходах озимих зернових культур. Джерелом інфекції іноді може бути уражене насіння. При підвищених температурі і сухості повітря життєздатність пікноспори зберігають понад 3 міс.
Септоріоз зменшує асиміляційну поверхню листків, викликає недорозвиненість колосу і передчасне дозрівання злаків. Недобір зерна іноді становить 30% і більше.
Ранні посіви озимої і пізні посіви ярої пшениці пошкоджуються сильніше, ніж посіви оптимальних строків. При внесенні збалансованого повного мінерального добрива підвищується стійкість рослин до септоріозу, а при однобічному внесенні азотних — знижується.
Високостійких до септоріозу сортів немає.

Методи боротьби

При серьезном развитии болезни, растение желательно уничтожить, чтобы предотвратить заражение стоящих рядом растений. При незначительном поражении необходимо полностью удалить все зараженные части растения, после чего обработать его препаратами с содержанием меди или фунгицидами. На время лечения растение лучше отставить от других экземпляров. Применяют: Медный купорос, Хом, Абига-Пик, Оксихом. Более действенны новые препараты, которые необходимо чередовать через один сезон: Фундазол, Профит Голд, Акробат МЦ, Скор, Ордан, Ридомил Голд МЦ, Превикур.

 

Культури, яким властива дана проблема
Препарати