15-06-2024

Акацієва вогнівка - детальніше

Рейтинг: 0

Російська назва: 
Акациевая огнёвка
Латинська назва: 
Etiella zinckenella
Тип шкідника: 
Шкідники зернових бобових культур
Ряд: 
лускокрилі — Lepidoptera
Родина: 
вогнівки — Pyraustidae
 
 Поширена повсюдно. Зони значної шкодочинності — Степ і південь Лісостепу. Пошкоджує горох, квасолю, сочевицю, сою, люпин, білу й жовту акацію, гледичію.
Метелик з розмахом крил 22 – 30 мм; передні крила жовтуватосірі з білою та іржавожовтою поперечною смужкою; задні крила світлосірі, напівпрозорі, з темною смужкою по краю. Яйце розміром 0,7 мм, видовженоовальне з сітчастою оболонкою, спочатку молочнобіле, згодом з червоними плямами. Гусениця завдовжки 15 – 22 мм, блідозелена, голова жовтобура. Лялечка розміром 7 – 10 мм, коричнева, блискуча.
Зимують гусениці, що завершили розвиток, у ґрунті, в щільних шовковистих коконах. У середині травня вони заляльковуються, а наприкінці травня — на початку червня вилітають метелики. Літають увечері й уночі. Позитивно фототропічні. Додатково живляться на квітках різних рослин. Самка відкладає по одному яйцю на недозрілі боби або на залишок чашечки, висохлий віночок, тичинкові трубочки. Плодючість — 200 – 300 яєць. Ембріональний розвиток триває від 4 до 21 доби залежно від температури. Гусениці, що відродилися, живляться зерном, об’їдаючи його зовні (гусениці молодших віків живляться під шкірочкою зерна). Вони здатні переходити з одного боба в інший. За період розвитку, що триває 20 – 40 діб, гусениці проходять п’ять віків. Закінчивши живлення, вони спускаються в ґрунт, де заляльковуються у сіруватобілому коконі. Пронімфа і лялечка розвиваються 12 – 17 діб. Вогнівка за рік дає 2 – 3 покоління. У кожному поколінні частина гусениць діапаузує.
Чисельність шкідника знижують умови зимівлі, грибні хвороби, зокрема біла мускардина, а також наявність кормової бази для другого й третього поколінь. Яйця вогнівки заражає трихограма, гусениць — браконіди Phanerotoma rjabovi Voin Kr., Ph. planifrons Nees. та ін., понад 70 видів ентомофагів.

Методи боротьби

Глибока зяблева оранка, що перешкоджає вильоту метеликів. Просторове віддалення посівів гороху від білої й жовтої акацій. У період відкладання яєць — застосування трихограми. Перед відродженням гусениць — обприскування полів інсектицидами. Цю обробку можна поєднати з обприскуванням проти горохової зернівки.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати