15-06-2024

Щириця звичайна (Щирица запрокинутая) - детальніше

Рейтинг: 0

Назва латиницею: Amaranthus retroflexus L.
Клас: дводольні
Культури: ярі зернові культури, ефіро-олійні культури, овочеві культури
Зона поширення: степ, лісостеп, полісся
Родина: Щирицеві
Спосіб живлення: Непаразити

Біологічні особливості
Однорічні ярі пізні. Цвіте в червні-липні. Плодоносить в липні-жовтні. В рік достигання має низьку схожість в зв’язку з наявністю періоду спокою, що триває 6-8 місяців. Глибина проростання краща з поверхневих шарів ґрунту (до 3 см). Максимальна плодючість до 1 млн 70 тисяч насінин, які зберігають життєздатність в ґрунті до 40 років. Температура проростання мінімальна +6...+8°С, оптимальна +26…+ +36°С. Сходи з’являються хвилями протягом вегетаційного періоду при поєднанні високих температур та вологості верхніх шарів ґрунту. Гіпокотиль брудно-малиновий.
Морфологічна будова
Стебло: пряме, розгалужене, опушене, висотою 20-150 см.

Листки: яйцевидно-ромбічні або видовжено-ромбічні, чергові, на черешках.

Суцвіття: квітки зібрані в густе коротке волотеподібне суцвіття зеленого кольору, Приквітки з довгим кінцевим вістрям, довші за оцвітину.

Корінь: стрижневий, проникає у ґрунт на глибину 135-235 см, а в ширину на 75-130 см.

Плід: сочевицеподібна сім`янка. Колір блискучий, чорний. Розмір: діаметр 1-1,25 мм, товщина 0,5-0,75 мм. Маса 1000 насінин 0,3- 0,4 г.
Поширення
Росте на полях, в садах та городах, особливо численна на вологих місцях. Поширена повсюдно, в посівах ярих просапних культур, часто є переважаючим видом. Найчастіше зустрічається на кукурудзі, овочевих культурах, виноградниках. Злісний бур’ян.

Методи боротьби

Заходи боротьби
Метод провокації насіння до проростання в післяжнивний період і знищення проростків наступними обробітками, досходове і післясходове боронування посівів пізніх ярих культур.

Культури, яким властива дана проблема