04-04-2025

Капустяні клопи - детальніше

Рейтинг: 0

Капустяний Клоп (Eurydema) є одним з найпоширеніших шкідників культурних і дикорослих капустяних рослин, хрону, редьки, крес-салату, редьки, дайкону, ріпи, брукви та інших представників сімейства хрестоцвітних.

Іншими шкідниками цих рослин є капустяна попелиця, капустяна міль, капустяна муха, хрестоцвіті блішки та інші.

Доросла особина

Доросла особина належить до сімейства твердокрилих. Комаха має плоске тіло. Клоп, виростаючи, досягає розміру 8-10 див. Забарвлення – привертає увагу, яскраво-червоний, з чорного кольору плямами, розташованими на щитку і надкрилах і утворюють оригінальний малюнок. Колір черевця повністю червоний, крім останніх сегментів – вони пофарбовані в чорний колір. Велика частина черевця прикрита трикутним щитком. Чорного кольору довгі вусики капустяного клопа мають п’ять члеників.

Яйця і личинки

Яйце Eurydema бочковидною форми, розміром від 0,6 до 0,8 мм, зверху має опуклу кришечку, яка відкривається під час виходу на світло личинки.

В стані ембріона клоп перебуває 6-12 діб, після чого на світ з’являється имагоподобная личинка, протягом 25-40 днів перетворюється на дорослу особину.

Капустяний клоп дуже плідний — одна самка здатна відкласти до 300 яєць за сезон: вона відкладає їх у два ряди, 12 штук в кожному ряду, як правило, на нижню сторону листя, де їх важко виявити. Клопи належать до комах з неповним циклом перетворення: спочатку відкладається яйце, потім з нього вилуплюється личинка, і тільки потім доросла комаха (імаго). Особливо активно вони розмножуються на початку літа, коли встановлюється спекотна погода.

Шкідлива діяльність клопів активується в жарку суху погоду. Збиток наносять якКапустяний клоп: знайти та знешкодитидорослі особини, так і личинки капустяних клопів, які проколюють своїми хоботками листочки рослин або квітконосні пагони, висмоктуючи з них сік. Там, де були зроблені проколи на листочках, з’являються світлі плями, після чого в цих місцях утворюються невеликі отвори неправильної форми, при пошкоджених квітконосах зав’язь або квітки обсипаються.

Зимують дорослі особини в гниючих рослинних залишках, воліючи родина хрестоцвітих: листя капусти, ріпаку, редьки, редиски і т. д. В кінці квітня – початку травня клопи прокидаються і починають харчуватися ними, а коли з’являються перші сходи капусти та інших представників сімейства хрестоцвітних, Eurydema перебирається на них і робить першу кладку яєць.

Методи боротьби

Кращим методом боротьби з капустяними клопами є профілактика:

  • прибирання на зиму рослинних залишків рослин, особливо хрестоцвітих;
  • рання висадка розсади;
  • знищення капустяних бур’янів;
  • застосування відлякуючих засобів перед початком літа клопа.

Як відлякуючих засобів можна використовувати нафталін, змішаний з піском, золою в пропорціях 1:5, або вапно-пушонку з креолином 20:1. Можна застосувати тютюн, змішаний з піском, землею 1:1, відвар цибулиння, ромашки, картоплиння.

 Через 15 днів процедуру потрібно повторити.

Допомагає у боротьбі з капустяними клопами обприскування мильним розчином: 300 г мила господарського розчиняють у 10 л води. Можна замінити господарське мило на 400 г рідкого.

Якщо на одну рослину доводиться два і більше клопа, стає необхідним застосування хімічних препаратів інсектицидів:Капустяний клоп: знайти та знешкодити

    Якщо дотримуються всі заходи профілактики, необхідність у використанні інсектицидів відпадає – цього буває цілком достатньо, щоб уникнути навали капустяного клопа і зберегти свій урожай.

    Культури, яким властива дана проблема
    Препарати