Рейтинг: 0
Назва латиницею - Pyrenophora tritici-repentis
Культура, що уражається - пшениця
Тип збудника - Гриб
Збудник - Pyrenophora tritici-repentis
Поширення
Найбільш шкідливий в південних регіонах України. Хвороба зустрічається на пшениці і деяких дикорослих злаках. На жита і ячмені відзначається рідко, овес до неї стійкий. Протягом вегетації збудник поширюється конідіями повітряно-крапельним шляхом. Зимує гриб на пожнивних рештках, насінні. На перезимували листках і стеблах утворюється сумчаста стадія збудника в чорних псевдотеціях. Створювані в них сумкоспори можуть здійснювати зараження рослин навесні і є додатковим джерелом інфекції. Поширенню сприяє висока вологість.
Ознаки ураження
Хвороба широко поширена, проте її діагностика пов’язана з труднощами, бо симптоми піренофороз нагадують нетиповий септоріоз. Проявляється захворювання з обох сторін листя і листових піхв озимої пшениці та інших злакових культур у вигляді дрібних одиночних або численних плям овальної або округлої форми, жовтої або світло-коричневого забарвлення діаметром 2-5 мм. У центрі плями епідерміс злегка піднятий. На деяких листках у центрі ураженої ділянки утворюється коріч- Невое некротичне пляма діаметром 1-2 мм. З часом плями розростаються в поздовжньому напрямку, стають темно-коричневими, від 12 до 20 мм у довжину, іноді приймають ромбоподібну або чечевицеобразную форму, зазвичай облямовані зоною хлорозу. За кольором в цей період вони не відрізняються від плям при септоріоз, але не утворюють пікнід. Плями можуть бути у вигляді смуг, займати третину або навіть більше половини листкової поверхні. До кінця сезону на сильно розрослися плямах і іноді після того, як лист повністю усохне, з’являється оливково-бурий наліт конідіального спороношення. На листі рослин, що мають стійкість до хвороби, плями розростаються незначно або залишаються без змін, особливо на прапор-листі. Гриб може викликати ураження колоскових луски. На них плями подовжені або у вигляді штрихів. 2-4 х 1-2 мм, не розростаються.
Джерела інфекції
Рослинні залишки і насіння, на яких зберігається міцелій, сумки з сумкоспорами в чорних псевдотеціях.
Сорти з підвищеною стійкістю до захворювання, ретельне знищення пожнивних залишків, дотримання сівозміни, здоровий насіннєвий матеріал, обробка вегетуючих рослин препаратами, дозволеними до застосування. Обстеження полів в періоди можливого первинного прояву піренофорозу є важливим прийомом своєчасного прояву захворювання і послідуючого ефективного контролю інфекції. Враховуючи агресивність піренофорозу, який активно поширюється в посівах озимої пшениці, при виборі препаратів, перевагу слід надати препаратам з двома-трьома діючими речовинами.
Культури, яким властива дана проблема Препарати