25-11-2024

Фузаріозне в’янення - детальніше

Рейтинг: 0

Збудники хвороби - гриби роду Fusarium - поширені повсюдно.
Різні види гриба викликають зів'янення кавунів, огірків, томатів, капусти, стручкового перцю й інших овочевих рослин.
Томати уражаються в захищеному і відкритому ґрунтах. Захворювання виявляється спочатку в пожовтінні нижніх листів, потім зів'янення поширюється нагору по стеблу. На поперечному зрізі стебла видно коричневе фарбування судинного кільця.
У капусти, ураженої фузаріозом (жовтизною), листи здобувають жовто - зелене фарбування, утрачають тургор. Часто жовтизна виявляється на одній стороні листа. Листова пластинка розвивається нерівномірно - сильніше в зеленій частині. На пожовтілих листах на світло видне потемніння жилок. При поперечному зрізі стебла і черешків листів видно світле - коричневе кільце судин; хворі листи обпадають.
У цибулі викликає гниль тканини нижніх частин цибулини. Корені в цих місцях відмирають, і гниль захоплює всю цибулину. Одночасно верхні органи цибулі жовтіють і поступово відмирають. Білуватий чи рожевий міцелій з веретеновидними чи серповидними конідіями з'являється звичайно на нижній частині чи цибулини стебла огірків.
У кавунів спочатку в’януть окремі батоги, а потім уся рослина. Фузаріозне в'янення кавунів поширене в степових районах.
Гриби-збудники зів'янення можуть жити в ґрунті тривалий час; при беззмінній культурі рослин поширення хвороби підсилюється.

Методи боротьби

Рекомендуються заходи, що поліпшують ріст і розвиток рослин - сівозміна, правильна зрошення, без перезволоження ґрунту, повне мінеральне добриво.
На полях, заражених фузаріозним зів'яненням, висадження ранніх сортів капусти треба проводити в можливо ранній термін.
Ефективне оброблення стійких сортів і гібридів.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати