Рейтинг: 0
Назва латиницею: Avena fatua L.
Клас: однодольні
Культури: ярі зернові культури, озимі культури, пари
Зона поширення: степ, лісостеп, полісся
Родина: Тонконогові
Спосіб живлення: Непаразити
Біологічні особливості
Однорічні ярі ранні. Сходить в березні-травні. Максимальна плодючість 400-600 зернівок. Глибина проростання: найкраще сходить з глибини 3-5 см, але може сходить і з глибини 20-30 см. Життєздатність в ґрунті 3-4 роки, а те, що знаходиться глибоко, може зберігати її до 7-8 років на різних ґрунтах. Періоду спокою недостигле насіння не має, а достигле потребує не менше 5 місяців визрівання. Температура проростання мінімальна +1...+2°С, оптимальна +16...+20°С. До ґрунтів невибагливий, а завдяки довгому корінню здатен всмоктувати воду зі значної глибини, тому вважається посухостійким. У посівах культурних рослин успішно конкурує за воду і пригнічує паростки інших трав.
Стебло: пряме, висотою 30-120 см, опушене або голе по вузлах.
Листки: ланцетно загострені.
Суцвіття: розлога або дещо стисла волоть, яка складається з окремих колосків, в одній волоті їх можє бути в середньому від 40 до 60. Колоскові луски довжиною 20-30 мм.
Коренева система: мичкувата, проникає в ґрунт на глибину 136-160 см і розходиться в сторони від стебла на 50 см.
Плід: плівчаста зернівка. Форма веретеноподібна. Нижня квіткова луска ланцетної форми, посередині до неї кріпиться колінчастий остюк, спірально закручений у нижній частині. Колір ясно-коричневий, сірий або жовтуватий. Розмір: довжина 8-16 мм, ширина1,8-2,5 мм і товщина 1;5-2,5 мм. Маса 1000 зернівок 15-25 г.
Поширення
Поширений по всій Україні. Засмічує посіви ярих зернових культур і рідкі посіви озимих. Росте на парах, при дорогах.
Заходи боротьби
Більш пізні строки сівби та післясходове боронування посівів, дотримання сівозміни, обробіток грунту по типу напівпару, застосування рекомендованих для культур гербіцидів.