08-12-2023

Чистець болотний (Чистец болотный) - детальніше

Рейтинг: 0

Назва латиницею: Stachys palustris L.
Клас: дводольні
Культури: ефіро-олійні культури, зернові культури, зернобобові культури, кормові трави
Зона поширення: степ, лісостеп, полісся
Родина: Губоцвіті
Спосіб живлення: Непаразити

Біологічні особливості
Багаторічні кореневищні. Сходить наступної весни в квітні-червні. Сходи з кореневищ також з’являються в квітні-червні. Цвіте в червні-вересні. Плодоносить в липні-жовтні. Глибина проростання не більше 5- 7 см. Температура проростання +8...+10° (оптимум +22...+25°), літні сходи перезимовують. Медоносна рослина.
Морфологічна будова
Стебло: пряме, висотою 30-120 см, чотиригранне, на ребрах опушене. Стеблові листки супротивні, видовженоланцетні, з коротким черешком або майже сидячі, при основі округлі або невиразносерцевидні, з країв пилчасті або зарубчасто-пилчасті, на верхівці загострені, з обох боків бархатисто опушені м'якими волосками, іноді зверху майже голі, а зісподу розсіяно опушені по жилках, покривні листки суцвіття, а також часто і верхні стеблові сидячі, верхні покривні листки вкорочені, яйцевидноланцетні, майже цілокраї.

Суцвіття: квітки з червоно-ліловими пелюстками, зібрані в верхівковий колос. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють 4-10-квіткові несправжні кільця, розсунуті в нижній і зближені у верхній частині загального колосовидного суцвіття; чашечка трубчасто-дзвониковидна, опушена довгими відлеглими волосками, нерідко з домішкою коротеньких залозних, з майже однаковими трикутно-ланцетними, закінченими коротеньким голим вістрям зубцями, не коротшими за її трубочку; віночок червоно-фіолетовий, зовні коротковолосистий з домішкою залозних волосків, двогубий, з суцільною, трохи опуклою верхньою губою і трилопатевою спідньою, середня лопать якої округло-трикутна і вкрита темними плямочками.

Корінь: у вигляді підземних пагонів (кореневищ), що несуть між вузлами білуваті потовщення, та дрібних корінців на вузлах кореневищ.

Плід: горішок. Колір плоду темно-коричневий. Форма овальна або обернено яйцевидна. Розмір: довжина 2-2,75, ширина 1,25-1,5, товщина 1,25 мм. Маса 1000 горішків 1,5-2 г.
Поширення
Росте на полях, луках і пасовищах, особливо рясно на зволожених місцях по всій країні. У Криму трапляється рідко.

Методи боротьби

Заходи боротьби
Часте підрізування їх кореневої системи знаряддями обробітку та осушення перезволожених ґрунтів.

Культури, яким властива дана проблема
Препарати