Рослини, що не культивуються людиною, але супроводжуючі посадки сільськогосподарських культур, належать до бур’янистих рослин або бур’янів. Деякі з них потрапляють на сільськогосподарські землі з навколишнього середовища, з посівним матеріалом, розносяться тваринами і птахами.
Всі сміттєві рослини негативно впливають на кількість і якість урожаю, знижуючи його на 10 – 50 %. Бур’яни бувають однорічними, дворічних, багаторічними. За будовою насіння покритонасінних рослин розрізняють однодольні та дводольні бур’яни. Наявність двох насіннєвих часткою у представників класу дводольних, забезпечує їх насіння великим запасом поживних речовин, що в свою чергу дає більш потужне зростання як корені, так і наземної частини стебла.
При проростанні насіння, дводольні дають стебло з двома зародковими листочками (за кількістю часток). Справжній лист починає формуватися з нирки, розташованої між ними. У однодольних, як правило, відразу виходять справжні листки. Так само більшість дводольних бур’янів мають потужний стрижневий корінь, що йде на достатню глибину. Що б своєчасно провести агротехнічні заходи боротьби з бур’янами рослинами класу дводольних, розглянемо типових представників, характерних для більшості районів.
Однорічні та дворічні дводольні бур’яни
Волошка синя – бур’ян зі стеблом заввишки до 90 см, проростає в травні, цвіте в червні – вересні. Квітки у василька – блакитних, синіх, фіолетових відтінків. Насіння дуже дрібні, визрівають у великому, до 1500 з однієї квітки, кількості. Схожість в сухому стані насіння зберігають від 3 до 10 років. Засмічує волошка синя, як правило посіви злакових культур.
Горець почечуйний – потужна рослина більше метра у висоту. Квітки рожеві, зеленувато – рожеві, зібрані в довгі китиці. Горець відрізняється ще більшою плодючістю, дає до 3000 насіння з максимальною життєздатність до 10 років. Супроводжує посадки овочевих, олійних, бобових рослин.
Молочай – солнцегляд – міцне рослина висотою до півметра, з видовженими листками і потужним добре розвиненим коренем. Проростає в травні, цвіте все літо. Низька схожість насіння компенсується їх величезною кількістю. Віддає перевагу рости серед зернових, бобових, кормових культур.
Також до розповсюдженим однорічних двочасткових бур’янів відносяться:
марь
незабудка
осот городній
паслін
блекота
грицики
Слід пам’ятати, що дурман, паслін, блекота, відносяться до небезпечних отруйних рослин.
Багаторічні дводольні бур’яни
Кульбаба лікарська – повсюдно поширена рослина, подовжені листки зібрані в прикореневу розетку, квіти має яскраво – жовті, насіння легко розносяться вітром. Зустрічається в городніх і кормових культурах.
Полин – потужне високоросла, що нагадує чагарник рослина. Проростає в травні, цвіте в липні – серпні. Здатна прорости з глибини до 10 див. Дає кілька десятків тисяч насінин. Засмічує зернові, бобові, кормові, городні культури.
Молочай лозный – бур’ян, не розмножується тільки насінням, а й кореневими нащадками. Навіть невеликий залишок кореня дає можливість розростання молочаю на всій території ділянки. Супроводжує практично всі городні культури.
Так само до цієї групи бур’янів відносяться:
подорожник великий
осот польовий
горошок мишачий
конюшина повзуча
жовтець польовий
жовтець повзучий
Життєстійкість і висока плодючість бур’янів з класу дводольних, здатні не тільки знижувати врожайність, але і негативно впливати на стійкість культурних рослин до хвороб і шкідників. Тому потрібно своєчасне видалення їх з ділянки.
Методи боротьби
Механічні заходи – полягають у видаленні бур’янів, їх підземних і наземних частин. Зробити це можна в ручну, на невеликих ділянках, так і за допомогою ручних знарядь праці:
сапок
корнеудалителей
плоскорізів
На площах до одного гектара доцільно використовувати для прополки мотоблоки з
спеціальним навісним обладнанням. Укриття міжрядь світлонепроникним матеріалом значно знизить кількість бур’янів на ділянці.
Хімічні методи – обробка сільськогосподарських земель гербіцидами, згубними для дводольних бур’янів. Грунтовими гербіцидами земля обробляється до посіву або до сходів насіння культурних рослин або восени, після збирання врожаю. Проникаючи на глибину в кілька сантиметрів, вони знищують насіння бур’янів до проростання. Проти дводольних бур’янів використовують наступні препарати:
Піонер
Комманд
Післясходові гербіциди можна розділити на гербіциди суцільної дії та вибіркової дії. Хімікати суцільної дії знищують, як правило, і бур’яни і культурні рослини. До них відносяться:
Раундап
Ураган
Снайпер
До виборчих гербіцидів проти дводольних бур’янів відносяться:
Лонтрел 300
Лазурит СП
Варто сказати, що при дотриманні рекомендованих концентрацій та норм внесення, сучасні гербіциди не завдають шкоди здоров’ю людини. Іноді боротися з дводольними бур’янами тільки механічними методами буває дуже складно, адже їх насіння не втрачають схожості десяток років, але вибір методів боротьби з ними залишається за огородником.